Poslankyně Olga Sehnalová pro Infonoviny: Chybí nám spotřebitelské sebevědomí

Europoslankyně MUDr. Olga Sehnalová MBA se kromě jiných témat aktivně věnuje oblasti dvojí kvality potravin, kdy stejný výrobce pod stejnou značkou nabízí v podstatě různou kvalitu výrobku. To se pochopitelně nelíbí firmám, které toto praktikují, ale také mnozí ostatní europoslanci, zvláště ze západních zemí, se zprvu k tomuto tématu stavěli netečně. V jejich zemích by si totiž mezinárodní výrobci takovou praxi nedovolili. Přes řadu překážek se však poslankyni Olze Sehnalové z Kroměříže podařilo prosadit první změny, zasahující tuto oblast.

Co bylo impulsem k tomu, že se snažíte na půdě Evropského parlamentu prosadit zásadní změny v oblasti dvojí kvality potravin?
Byl to průzkum slovenské spotřebitelské asociace, který srovnával složení a hmotnost různých výrobků, od koření po nápoje, v osmi zemích. Značkové výrobky, které měly být stejné, byly jiné. Kontaktovala jsem předsedu sdružení, zjistila podrobnosti a pak interpelovala Evropskou komisi.

Co vám z Komise odpověděli?
Že jde o chuťové a cenové preference v různých zemích.

To jim nebylo zvláštní, že spotřebitelé v bývalých východních zemích mají chuťové preference na méně kvalitní potraviny?
Oni nepoužívají termín méně kvalitní. Tvrdí, že jsou jinak kvalitní. Chtěla jsem téma více zviditelnit a požádala o provedení reprezentativního průzkumu. Jenže to neprošlo.

Proč?
Není to chtěné téma. Zasahuje výrobce na citlivém místě.

Lze to přičítat lobbingu na půdě Evropského parlamentu?
To nemohu tvrdit. Ale dostávala jsem stále stejné odpovědi, které obhajovaly výrobce a téma bagatelizovaly.

Nevzdala jste to. Co následovalo?
Přidala se ke mně rumunská poslankyně. Uspořádaly jsme spolu veřejné slyšení a ochutnávku přímo v Evropském parlamentu. Vzorky nakoupené v různých zemích nám senzoricky otestovali pracovníci brněnské Mendelovy univerzity. Zajímavé bylo i to, že při srovnání ceny byla zhruba polovina vzorků dražší u nás.

Dražší i v případě horší kvality?
Ano. Na slyšení jsme pozvali také zástupce výrobců. Ačkoliv účast přislíbili, nedostavili se. Ale pak se někteří ozvali. Například výrobce známých jogurtů tvrdil, že se jedná o chuťové preference. Ale pokud je někde složení jiné, chci to jako spotřebitel vědět.

Třeba, ať je na obalu známého jogurtu uvedeno, že se jedná omodifikaci pro východní země?
Třeba. Pak by si ale spotřebitelé lépe rozmysleli jeho zakoupení.

Přijmout takové nařízení budou výrobci jistě sabotovat. Přesto jste ale dosáhla dílčích úspěchů v tématu dvojí kvality. Jakých?
Téma se mi podařilo dostat do pozměňovacího návrhu zprávy o Nové spotřebitelské politice. V EP to funguje tak, že když se podaří dostat téma do schváleného dokumentu, dají se na to nabalovat další iniciativy. A nyní jsme snad získali i důležitého spojence.

Prozradíte koho?
S přistoupením Chorvatska do EU bude mít právě chorvatský komisař na starosti ochranu spotřebitele. A v Chorvatsku už soud rozhodl o dvojí kvalitě stejné značky pracího prášku. Ten pro chorvatský trh měl nižší podíl účinné složky.

Takže spoléháte na precedens?
Ano. Další šanci vidím v probíhajícím hodnocení směrnice o nekalých obchodních praktikách, kde jsem se
stala stínovou zpravodajkou. Nyní v EP připravuji promítání filmu Šmejdi. Západní kolegové totiž nechápou, co všechno je tady možné.

Volby do EP budou zhruba za rok. Lze za tu dobu něco zásadního změnit?
Na zásadní změnu je krátká doba, ale nevzdám to. Jsem také ráda, že se nyní mnohem více začalo mluvit o nekalých obchodních praktikách. Výrobci a obchodníci si dají větší pozor. Ale pořád nám chybí spotřebitelské sebevědomí.

Jen u nás nebo v celé Unii?
V naší zemi. Například náš časopis dTest má předplatitelů poskrovnu, zatímco o třeba podobný časopis ve stejně velkém Holandsku je zájem mnohonásobně větší.

Naši spotřebitelé si méně stěžují?
Určitě. I když mají na stížnost nárok, raději nadávají doma.

Pro spotřebitele pořádáte už třetím rokem semináře. Daly něco i vám?
Hlavně praktické rady. Třeba že platí cena uvedená u výrobku. Když mi v obchodě namarkovali jinou cenu, z principu jsem trvala na opravě. Přes výmluvy to museli uznat.

Nastává období dovolených. Pomohlo by, kdyby čtenáři jedoucí do jiných zemí Unie, poslali své zkušenosti s dvojí kvalitou výrobků?
Určitě budu ráda za upozornění na další konkrétní věci. Je v zájmu nás všech tento problém řešit. Upozornění mohou posílat na moje webové stránky www.sehnalova.cz.

Za rozhovor poděkovala
Jana Janoušková

Celý rozhovor naleznete v aktuálních kroměřížských Infonovinách.

Prohlédnout si jej můžete i pod odkazem níže.

Datum: 25.6.2013

Podobné články:

Poučení z krizového vývoje aneb Je řešením stavět obří nemocnice? 28.4.2020

Zastupitelstvo Zlínského kraje se chystá na svém květnovém zasedání opakovat hlasování o výstavbě nové krajské supernemocnice v Malenovicích. Bude to už potřetí. Poprvé zastupitelé záměr neschválili, nečekané opakované hlasování v prosinci dopadlo nejtěsnějším výsledkem opačně. ...

Krásné Vánoce 18.12.2019

Přeji Vám všem krásné vánoční svátky a v novém roce pevné zdraví a mnoho radosti, ať už Vám ji udělá cokoliv.

Tradice Evropských dnů v Kroměříži pokračuje. Představujeme Finsko. 18.11.2019

Evropské dny, jejichž tradici začala v Kroměříži bývalá europoslankyně Olga Sehnalová pokračují. Předsednickou zemí EU je Finsko, kterému je věnován týden akcí, které mají Zemi tisíců jezer představit kroměřížskému publiku. O organizaci se tentokrát postarali členové ...

Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením 1.11.2019

Dnes proběhla v Brně konference s názvem Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením, kterou uspořádal Úřad veřejné ochránkyně práv. K Úmluvě OSN se připojila Česká republika i Evropská unie. Jde o důležitý právní dokument, o který se opírají práva osob ...

Anketa Zlatý oříšek 13.10.2019

Anketa Zlatý oříšek, která si všímá nadaných a šikovných děti bez ohledu na oblast, ve které vynikají, existuje řadu let, ale své krajské kolo ve Zlínském kraji, měla dnes poprve. Organizace se ujalo Středisko TyMy v Holešově a přehlídka dvanácti nominovaných do užšího ...

Proč jsme založili spolek Evropa doma? 1.10.2019

Když něco končí, současně něco začíná. V uplynulých deseti letech jsme v trochu jiné pozici dělali nejrůznější osvětové akce pro veřejnost, které si získaly mezi lidmi své dlouholeté příznivce. Ať už to byly spotřebitelské přednášky pro seniory, testování dvojí kvality, ...

Moje videa
Dvojí kvalita výrobků na jednotném trhu

13.9.2018 | Pane předsedající, vážené kolegyně a kolegové, od první interpelace mé a několika dalších kolegů, kterou jsme reagovali na první signály o dvojí kvalitě, uplynulo dlouhých sedm let. Sedm let od odpovědi Evropské komise, že v ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]