Poslankyně Olga Sehnalová pro Infonoviny: Chybí nám spotřebitelské sebevědomí

Europoslankyně MUDr. Olga Sehnalová MBA se kromě jiných témat aktivně věnuje oblasti dvojí kvality potravin, kdy stejný výrobce pod stejnou značkou nabízí v podstatě různou kvalitu výrobku. To se pochopitelně nelíbí firmám, které toto praktikují, ale také mnozí ostatní europoslanci, zvláště ze západních zemí, se zprvu k tomuto tématu stavěli netečně. V jejich zemích by si totiž mezinárodní výrobci takovou praxi nedovolili. Přes řadu překážek se však poslankyni Olze Sehnalové z Kroměříže podařilo prosadit první změny, zasahující tuto oblast.

Co bylo impulsem k tomu, že se snažíte na půdě Evropského parlamentu prosadit zásadní změny v oblasti dvojí kvality potravin?
Byl to průzkum slovenské spotřebitelské asociace, který srovnával složení a hmotnost různých výrobků, od koření po nápoje, v osmi zemích. Značkové výrobky, které měly být stejné, byly jiné. Kontaktovala jsem předsedu sdružení, zjistila podrobnosti a pak interpelovala Evropskou komisi.

Co vám z Komise odpověděli?
Že jde o chuťové a cenové preference v různých zemích.

To jim nebylo zvláštní, že spotřebitelé v bývalých východních zemích mají chuťové preference na méně kvalitní potraviny?
Oni nepoužívají termín méně kvalitní. Tvrdí, že jsou jinak kvalitní. Chtěla jsem téma více zviditelnit a požádala o provedení reprezentativního průzkumu. Jenže to neprošlo.

Proč?
Není to chtěné téma. Zasahuje výrobce na citlivém místě.

Lze to přičítat lobbingu na půdě Evropského parlamentu?
To nemohu tvrdit. Ale dostávala jsem stále stejné odpovědi, které obhajovaly výrobce a téma bagatelizovaly.

Nevzdala jste to. Co následovalo?
Přidala se ke mně rumunská poslankyně. Uspořádaly jsme spolu veřejné slyšení a ochutnávku přímo v Evropském parlamentu. Vzorky nakoupené v různých zemích nám senzoricky otestovali pracovníci brněnské Mendelovy univerzity. Zajímavé bylo i to, že při srovnání ceny byla zhruba polovina vzorků dražší u nás.

Dražší i v případě horší kvality?
Ano. Na slyšení jsme pozvali také zástupce výrobců. Ačkoliv účast přislíbili, nedostavili se. Ale pak se někteří ozvali. Například výrobce známých jogurtů tvrdil, že se jedná o chuťové preference. Ale pokud je někde složení jiné, chci to jako spotřebitel vědět.

Třeba, ať je na obalu známého jogurtu uvedeno, že se jedná omodifikaci pro východní země?
Třeba. Pak by si ale spotřebitelé lépe rozmysleli jeho zakoupení.

Přijmout takové nařízení budou výrobci jistě sabotovat. Přesto jste ale dosáhla dílčích úspěchů v tématu dvojí kvality. Jakých?
Téma se mi podařilo dostat do pozměňovacího návrhu zprávy o Nové spotřebitelské politice. V EP to funguje tak, že když se podaří dostat téma do schváleného dokumentu, dají se na to nabalovat další iniciativy. A nyní jsme snad získali i důležitého spojence.

Prozradíte koho?
S přistoupením Chorvatska do EU bude mít právě chorvatský komisař na starosti ochranu spotřebitele. A v Chorvatsku už soud rozhodl o dvojí kvalitě stejné značky pracího prášku. Ten pro chorvatský trh měl nižší podíl účinné složky.

Takže spoléháte na precedens?
Ano. Další šanci vidím v probíhajícím hodnocení směrnice o nekalých obchodních praktikách, kde jsem se
stala stínovou zpravodajkou. Nyní v EP připravuji promítání filmu Šmejdi. Západní kolegové totiž nechápou, co všechno je tady možné.

Volby do EP budou zhruba za rok. Lze za tu dobu něco zásadního změnit?
Na zásadní změnu je krátká doba, ale nevzdám to. Jsem také ráda, že se nyní mnohem více začalo mluvit o nekalých obchodních praktikách. Výrobci a obchodníci si dají větší pozor. Ale pořád nám chybí spotřebitelské sebevědomí.

Jen u nás nebo v celé Unii?
V naší zemi. Například náš časopis dTest má předplatitelů poskrovnu, zatímco o třeba podobný časopis ve stejně velkém Holandsku je zájem mnohonásobně větší.

Naši spotřebitelé si méně stěžují?
Určitě. I když mají na stížnost nárok, raději nadávají doma.

Pro spotřebitele pořádáte už třetím rokem semináře. Daly něco i vám?
Hlavně praktické rady. Třeba že platí cena uvedená u výrobku. Když mi v obchodě namarkovali jinou cenu, z principu jsem trvala na opravě. Přes výmluvy to museli uznat.

Nastává období dovolených. Pomohlo by, kdyby čtenáři jedoucí do jiných zemí Unie, poslali své zkušenosti s dvojí kvalitou výrobků?
Určitě budu ráda za upozornění na další konkrétní věci. Je v zájmu nás všech tento problém řešit. Upozornění mohou posílat na moje webové stránky www.sehnalova.cz.

Za rozhovor poděkovala
Jana Janoušková

Celý rozhovor naleznete v aktuálních kroměřížských Infonovinách.

Prohlédnout si jej můžete i pod odkazem níže.

Datum: 25.6.2013

Podobné články:

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Návštěvnická skupina v Bruselu 20.3.2019

Zástupci českých odborů, živnostníci a řemeslníci z Kroměřížska, ale i další hosté mě včera navštívili v Evropském parlamentu v Bruselu, kam jsem je pozvala. Mluvili jsme spolu o tom, jak Parlament i další instituce EU fungují, ale probrali jsme i všechno ostatní, co je ohledně ...

Jak to vidím já
Krajem obchází strach aneb jak jsme chystali konferenci ...

Od počátku, co se angažuji společně s dalšími kolegy okolo krajského zdravotnictví, vidím jeden společný rys mnohých rozhovorů s lidmi v různých pozicích více či méně závislých na Zlínském kraji. Tím rysem je strach. Strach říci nahlas svůj názor, strach se pod něco podepsat a nejnověji i strach i jen veřejně vystoupit na odborné konferenci. Strach z čeho ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Naše videa
Zahájení Irských dnů

13.5.2013 | Zahájení Irských dnů v krátkém záznamu
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]