O čem se mluví - stručný týdenní výběr událostí EU

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ UDÁLOSTI PLENÁRNÍHO ZASEDÁNÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU Tento týden se uskutečnilo plenární zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku, mezi jeho nejdůležitější události patří:
- Během středeční debaty k nadcházejícímu summitu Evropské rady (27. a 28. června) europoslanci zdůraznili, že se Radě stále nedaří převádět přijatá rozhodnutí do praxe. "Rozhodnutí se sice přijímají, ale nejsou uplatňována a doma, v členských státech, jsou zpochybňována," řekl předseda skupiny Evropské lidové strany (EPP) Joseph Daul. "Nejdůležitějším úkolem je vyřešit bankovní krizi," upozornil předseda skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) Guy Verhofstadt. "Rekapitalizace bank umožní obnovení poskytování úvěrů mezi bankami a malými a středně velkými podniky, což vytvoří nová pracovní místa." Poslanci také upozornili, že EU potřebuje takový rozpočet, který bude flexibilní a připravený reagovat na možný budoucí vývoj Unie. Předseda skupiny Progresivní aliance socialistů a demokratů (S&D) Hannes Swoboda k rozpočtu prohlásil: "Evropský parlament nemůže akceptovat nezaměstnanost mladých; proto potřebujeme v tomto rozpočtu flexibilitu a ustanovení o jeho revizi, aby takový rozpočet mohl fungovat i v budoucnu. Reálný rozpočet musí počítat s budoucností." V neposlední řadě poslanci zopakovali, že Evropskou unii už není nadále možné řídit pouze prostřednictvím mezivládních jednání a dohod.
- Dále se Evropský parlament pozitivně vyjádřil ke kandidatuře chorvatského Nevena Mimicy na eurokomisaře. Mimica by se měl 1. července, v den vstupu Chorvatska do EU, ujmout portfolia ochrany spotřebitele. 28. člen Evropské komise bude do své funkce jmenován do konce funkčního období stávající Komise, které bude trvat do 31. října 2014. Po kladném výsledku hlasování Evropského parlamentu musí ještě Nevena Mimicu kvalifikovanou většinou formálně potvrdit i Rada.
- Europoslanci se také ve čtvrtečním usnesení vyjádřili k situaci v Turecku. Jsou hluboce znepokojeni nepřiměřeným a nadměrným použitím síly ze strany turecké policie v reakci na pokojné a legitimní protesty v istanbulském parku Gezi. Varují před přijetím tvrdých opatření vůči pokojným demonstrantům a vyzývají předsedu vlády Erdogana ke sjednocujícímu a smířlivému postoji.
- Dále europoslanci odsouhlasili tzv. Azylový balíček, který obsahuje mj. společné postupy pro zpracování žádostí o azyl napříč EU, lhůty pro jejich vyřizování, základní soubor práv žadatelů, a přerozdělování žadatelů o azyl tak, aby nebyly některé členské země nadměrně zatíženy.

NĚMECKÝ ÚSTAVNÍ SOUD A ČINNOST EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANKY U německého ústavního soudu probíhá od tohoto úterý veřejné slyšení k ústavní žalobě, která se zabývá souladem Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) a nedávno proběhlými aktivitami krizového řízení Evropské centrální banky s německou ústavou. Evropská centrální banka se cca před rokem slovy svého prezidenta Maria Draghiho rozhodla učinit „cokoli bude třeba“ pro záchranu společné měny. Nejedná se pouze o verbální záruku, ale také o tzv. nástroj OMT (open monetary transactions). Ten spočívá v možnosti dočasného nákupu státních dluhopisů zemí, jejichž rizikové přirážky výrazně převýší ekonomicky odůvodnitelnou úroveň. V německých médiích dosavadní činnost Evropské centrální banky - mimo jiné - velmi důrazně hájil předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

NÁVRH SMĚRNICE K JADERNÉ BEZPEČNOSTI S mírným zpožděním představila včera odpoledne Evropská komise nový návrh směrnice, kterým pozměňuje směrnici o jaderné bezpečnosti z roku 2009, a zaměřuje se na zvyšování jaderné bezpečnosti v celé EU. V návaznosti na jadernou havárii ve Fukušimě v březnu 2011 o toto Evropskou komisi požádali hlavy států a předsedové vlád. Komise navrhuje:
- Právně závazná hodnocení bezpečnosti jaderných elektráren pro celou EU každých šest let. V EU-27 je v současnosti 132 jaderných reaktorů.
- V každé jaderné elektrárně má proběhnout alespoň jednou za deset let pravidelná vnitrostátní bezpečnostní prověrka; zvažuje-li se prodloužení životnosti elektrárny má proběhnout i zvláštní prověrka.
- Všechny nové jaderné elektrárny mají být konstruovány tak, aby se zajistilo, že případné porušení jádra reaktoru nebude mít žádné následky mimo elektrárnu.
- Každá jaderná elektrárna musí mít středisko reakce pro mimořádné situace, jež je chráněno proti radioaktivitě, zemětřesením či záplavám, a musí být schopno provádět přísné pokyny ke zvládání havárií.
- Pokud jde o transparentnost, vnitrostátní dozorné orgány a provozovatelé elektráren budou muset vypracovat strategii, v níž bude vymezeno, jak bude veřejnost informována v případě havárie, ale i v době běžného provozu elektrárny. Tuto strategii bude třeba zveřejnit. Kromě toho budou mít občané příležitost podílet se na rozhodovacím procesu při udělování povolení pro novou jadernou elektrárnu.

Datum: 14.6.2013

Podobné články:

Olga Sehnalová ke dnešní schůzce s ministrem zemědělství Tomanem 18.3.2019

V Bruselu jsem se dnes setkala s ministrem Miroslavem Tomanem, který zde absolvoval jednání ministrů zemědělství. Pan ministr mne informoval o výsledku schůzky se svým polským protějškem a komisařem Andriukaitisem ohledně záruk Polska v otázce bezpečnosti hovězího masa, ...

Dechový orchestr ZUŠ Kroměříž zazářil ve Štrasburku 11.3.2019

Dechový orchestr ZUŠ Kroměříž letos slaví 50. výročí svého založení. Ke svému jubileu dostal dárek i od europoslankyně Olgy Sehnalové, která členy orchestru a jejich učitele pozvala na studijní návštěvu do Evropského parlamentu ve Štrasburku. Orchestr si ale nenechal ujít možnost ...

Blesk nebo koncepce aneb co se člověk dozví, když se zeptá na kraji 25.2.2019

Původně jsem chtěla tyto informace předat rovnou krajským zastupitelům, ale myslím, že budou zajímat i veřejnost. Podělím se o dva zajímavé dokumenty. Jeden jsem obdržela minulý čtvrtek a ten druhý jsem si našla na webových stránkách Zlínského kraje. Zeptala jsem se totiž Krajského ...

Řidičům kamionů a autobusů se usnadní práce – systém placení mýta v EU se zjednoduší 14.2.2019

Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili dohodu, která umožní zavedení Evropské služby elektronického mýtného (EETS). V praxi to znamená, že dopravcům, kteří jezdí do zemí Evropské unie, odpadne povinnost pořizovat několik zařízení pro platbu elektronického mýtného ...

Europoslankyně Sehnalová na hranicích ke kauze hovězího masa: informace z Polska měly přijít dřív, obrátila jsem se na Evropskou komisi 11.2.2019

...

K dnešnímu zasedání Zastupitelstva města Kroměříže 7.2.2019

Před chvílí skončilo Zastupitelstvo města Kroměříže. Je to zhruba rok, kdy jsme se poprvé v zastupitelstvu zabývali zdravotnictvím v kraji a hlavně tím, jaká péče se bude nebo nebude poskytovat podle plánů hejtmana Čunka v Kroměřížské nemocnici pacientům z nejen města, ale celého ...

Jak to vidím já
Státu je to jedno

Včera jsem měla příležitost se osobně setkat s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a položit mu jednoduchou otázku. Tedy vlastně dvě nebo tři. ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Naše videa
Promítání dokumentu Šmejdi a debata o nekalých obchodních praktikách

24.9.2013 | Záznam z promítání dokumentu Šmejdi v Evropském parlamentu
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]