O čem se mluví - stručný týdenní výběr událostí EU

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ UDÁLOSTI PLENÁRNÍHO ZASEDÁNÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU Tento týden se uskutečnilo plenární zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku, mezi jeho nejdůležitější události patří:
- Během středeční debaty k nadcházejícímu summitu Evropské rady (27. a 28. června) europoslanci zdůraznili, že se Radě stále nedaří převádět přijatá rozhodnutí do praxe. "Rozhodnutí se sice přijímají, ale nejsou uplatňována a doma, v členských státech, jsou zpochybňována," řekl předseda skupiny Evropské lidové strany (EPP) Joseph Daul. "Nejdůležitějším úkolem je vyřešit bankovní krizi," upozornil předseda skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) Guy Verhofstadt. "Rekapitalizace bank umožní obnovení poskytování úvěrů mezi bankami a malými a středně velkými podniky, což vytvoří nová pracovní místa." Poslanci také upozornili, že EU potřebuje takový rozpočet, který bude flexibilní a připravený reagovat na možný budoucí vývoj Unie. Předseda skupiny Progresivní aliance socialistů a demokratů (S&D) Hannes Swoboda k rozpočtu prohlásil: "Evropský parlament nemůže akceptovat nezaměstnanost mladých; proto potřebujeme v tomto rozpočtu flexibilitu a ustanovení o jeho revizi, aby takový rozpočet mohl fungovat i v budoucnu. Reálný rozpočet musí počítat s budoucností." V neposlední řadě poslanci zopakovali, že Evropskou unii už není nadále možné řídit pouze prostřednictvím mezivládních jednání a dohod.
- Dále se Evropský parlament pozitivně vyjádřil ke kandidatuře chorvatského Nevena Mimicy na eurokomisaře. Mimica by se měl 1. července, v den vstupu Chorvatska do EU, ujmout portfolia ochrany spotřebitele. 28. člen Evropské komise bude do své funkce jmenován do konce funkčního období stávající Komise, které bude trvat do 31. října 2014. Po kladném výsledku hlasování Evropského parlamentu musí ještě Nevena Mimicu kvalifikovanou většinou formálně potvrdit i Rada.
- Europoslanci se také ve čtvrtečním usnesení vyjádřili k situaci v Turecku. Jsou hluboce znepokojeni nepřiměřeným a nadměrným použitím síly ze strany turecké policie v reakci na pokojné a legitimní protesty v istanbulském parku Gezi. Varují před přijetím tvrdých opatření vůči pokojným demonstrantům a vyzývají předsedu vlády Erdogana ke sjednocujícímu a smířlivému postoji.
- Dále europoslanci odsouhlasili tzv. Azylový balíček, který obsahuje mj. společné postupy pro zpracování žádostí o azyl napříč EU, lhůty pro jejich vyřizování, základní soubor práv žadatelů, a přerozdělování žadatelů o azyl tak, aby nebyly některé členské země nadměrně zatíženy.

NĚMECKÝ ÚSTAVNÍ SOUD A ČINNOST EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANKY U německého ústavního soudu probíhá od tohoto úterý veřejné slyšení k ústavní žalobě, která se zabývá souladem Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) a nedávno proběhlými aktivitami krizového řízení Evropské centrální banky s německou ústavou. Evropská centrální banka se cca před rokem slovy svého prezidenta Maria Draghiho rozhodla učinit „cokoli bude třeba“ pro záchranu společné měny. Nejedná se pouze o verbální záruku, ale také o tzv. nástroj OMT (open monetary transactions). Ten spočívá v možnosti dočasného nákupu státních dluhopisů zemí, jejichž rizikové přirážky výrazně převýší ekonomicky odůvodnitelnou úroveň. V německých médiích dosavadní činnost Evropské centrální banky - mimo jiné - velmi důrazně hájil předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

NÁVRH SMĚRNICE K JADERNÉ BEZPEČNOSTI S mírným zpožděním představila včera odpoledne Evropská komise nový návrh směrnice, kterým pozměňuje směrnici o jaderné bezpečnosti z roku 2009, a zaměřuje se na zvyšování jaderné bezpečnosti v celé EU. V návaznosti na jadernou havárii ve Fukušimě v březnu 2011 o toto Evropskou komisi požádali hlavy států a předsedové vlád. Komise navrhuje:
- Právně závazná hodnocení bezpečnosti jaderných elektráren pro celou EU každých šest let. V EU-27 je v současnosti 132 jaderných reaktorů.
- V každé jaderné elektrárně má proběhnout alespoň jednou za deset let pravidelná vnitrostátní bezpečnostní prověrka; zvažuje-li se prodloužení životnosti elektrárny má proběhnout i zvláštní prověrka.
- Všechny nové jaderné elektrárny mají být konstruovány tak, aby se zajistilo, že případné porušení jádra reaktoru nebude mít žádné následky mimo elektrárnu.
- Každá jaderná elektrárna musí mít středisko reakce pro mimořádné situace, jež je chráněno proti radioaktivitě, zemětřesením či záplavám, a musí být schopno provádět přísné pokyny ke zvládání havárií.
- Pokud jde o transparentnost, vnitrostátní dozorné orgány a provozovatelé elektráren budou muset vypracovat strategii, v níž bude vymezeno, jak bude veřejnost informována v případě havárie, ale i v době běžného provozu elektrárny. Tuto strategii bude třeba zveřejnit. Kromě toho budou mít občané příležitost podílet se na rozhodovacím procesu při udělování povolení pro novou jadernou elektrárnu.

Datum: 14.6.2013

Podobné články:

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Návštěvnická skupina v Bruselu 20.3.2019

Zástupci českých odborů, živnostníci a řemeslníci z Kroměřížska, ale i další hosté mě včera navštívili v Evropském parlamentu v Bruselu, kam jsem je pozvala. Mluvili jsme spolu o tom, jak Parlament i další instituce EU fungují, ale probrali jsme i všechno ostatní, co je ohledně ...

Jak to vidím já
Krajem obchází strach aneb jak jsme chystali konferenci ...

Od počátku, co se angažuji společně s dalšími kolegy okolo krajského zdravotnictví, vidím jeden společný rys mnohých rozhovorů s lidmi v různých pozicích více či méně závislých na Zlínském kraji. Tím rysem je strach. Strach říci nahlas svůj názor, strach se pod něco podepsat a nejnověji i strach i jen veřejně vystoupit na odborné konferenci. Strach z čeho ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Evropské řešení dvojí kvality je polovičaté, teď je řada na nás, uvedla Olga Sehnalová

17.4.2019 |

(Štrasburk, 17. dubna 2019) Evropský parlament dnes většinou schválil nová pravidla, která se týkají také otázky dvojí kvality výrobků. Za nedostatečné je považuje česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). ... pokračování

Naše videa
Život se supermarkety, život bez nich

16.9.2015 | Kdy jste naposled nakoupili v supermarketu? Dnes, včera, nebo předevčírem? Obchodní řetězce jsou hlavním místem, kde Češi i jiní Evropané nakupují potraviny. Jejich působení má ale mnoho dopadů i mimo naše žaludky a peněženky. ...
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]