O čem se mluví - stručný týdenní výběr událostí EU

FRANCOUZSKÝ PREZIDENT HOLLANDE PŘEDSTAVIL ČTYŘBODOVÝ PLÁN NA PROBUZENÍ EU Z LETARGIE A ZVÝŠENÍ ZÁJMU OBČANŮ O EU
Francouzský prezident François Hollande ve čtvrtek odpoledne na tiskové konferenci k 1. výročí ve funkci a den po své návštěvě unijních institucí v Bruselu představil svůj čtyřbodový plán "jak probudit Evropskou unii z letargie" a "zabránit ztrátě zájmu občanů o dění v ní". Francouzský prezident navrhl:
1. Vytvoření společné ekonomické vlády pro eurozónu, jež by měla společného předsedu jmenovaného na delší období a setkávala se každý měsíc. Tato ekonomická vláda by měla jednat o hlavních politických a ekonomických rozhodnutích členských států, harmonizovat daňovou politiku, zahájit sbližování sociální politiky a začít skutečně potírat daňové podvody.
2. Dále by EU měla zahájit společný boj proti nezaměstnanosti mladých pomocí aktivace prostředků ve výši 6 mld. EUR uložených ve speciálně zřízeném fondu.
3. Dále by se měla EU shodnout na investiční strategii pro nová průmyslová odvětví a komunikační technologie. V této souvislosti navrhl Hollande zřízení "Evropského energetického společenství".
4. Zahájení nové etapy fiskální integrace s rozpočtovou kapacitou pro eurozónu, která by měla také postupem času vydávat společné dluhopisy.

Dále francouzský prezident zmínil, že je čas na novou fázi evropské integrace, protože si evropská myšlenka žádá vývoj. Pokud prý EU neuspěje, zmizí z mapy světa i představivosti lidí. Dle Hollanda je finanční krize překonána, problémem Evropy je recese, která byla vyprovokována politikou škrtů. Uvedl také, že prioritou, kterou je vždy třeba učinit, je nalezení dohody mezi Německem a Francií. Nicméně německá kancléřka Merklová např. společné dluhopisy opakovaně odmítla. Když byl Hollande dotázán na budoucnost Velké Británie v rámci EU, reagoval, že doufá, že Spojené království v EU zůstane. Dodal ale, že EU ovšem existovala už předtím, než přistoupila Británie. Zároveň francouzský prezident obvinil britského premiéra Davida Camerona, že jde proti evropské integraci. Hollande prý dokáže pochopit, že ostatní členské státy se nechtějí přidat ke společné měně, neměly by však bránit eurozóně v jejím rozvoji. Zmínil také, že eurozóna musí jít kupředu, protože je srdcem Evropské unie.

AKTUÁLNÍ STAV VYJEDNÁVÁNÍ VÍCELETÉHO FINANČNÍHO RÁMCE 2014-2020
Dle tiskového prohlášení předsedy Výboru pro rozpočet Evropského parlamentu (BUDG) Alaina Lamassoura trvá Evropský parlament na tom, aby - než budou zahájena vyjednávání mezi Evropským parlamentem a Radou ohledně Víceletého finančního rámce 2014-2020 - byly konečně vyřešeny chybějící finanční prostředky pro rozpočet 2013. Jedná se o částku 11,2 mld. EUR na platby, kterou Evropská komise vyčíslila v druhém návrhu opravného rozpočtu pro rok 2013 (DAB2). Podmínka, že Evropský parlament nezahájí jednání o Víceletém finančním rámci, dokud nebudou pokryty všechny nesplacené nároky rozpočtu EU za rok 2012, které se promítly do rozpočtu roku 2013, byla stanovena v usnesení Evropského parlamentu k Víceletému finančnímu rámci z 13. března t.r..
Minulý týden se sešli předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, hlavní vyjednávač Evropského parlamentu k Víceletému finančnímu rámci - Alain Lamassoure, zástupci irského předsednictví a předseda Evropské komise Manuel Barroso a shodli se na vyřešení tohoto problému ve dvou tranžích: první tranže ve výši 7,3 mld. EUR by měla být odsouhlasena nyní, na začátku podzimu by měla následovat zbývající částka.

Nicméně 14. května se uskutečnila Rada ECOFIN a ministři financí se shodli pouze na první částce ve výši 7,3 mld. EUR bez toho, aby zmínili druhou tranži ve výši 3,9 mld. EUR. Dále Rada prohlásila, že formálně odsouhlasí první tranži ve výši 7,3 mld. EUR pouze paralelně s přijetím Víceletého finančního rámce Evropským parlamentem. Předseda výboru BUDG zmínil, že pro Radu by přijetí první tranže pro DAB2 znamenalo konec vyjednávání Víceletého finančního rámce, ale pro Evropský parlament to má být teprve začátek. Europoslanci si prý cení politické dohody Rady a vnímají první tranži jako pozitivní krok, ale než budou zahájena vyjednávání, očekává Evropský parlament závazné rozhodnutí týkající se celé částky pro DAB2. Dále je Evropský parlament přesvědčen, že je nejvyšší čas začít skutečně řešit tento problém a zintenzivnit veškerá vyjednávání - i když první setkání ukázalo, že to nebude jednoduché.

Zpracovala: Jana Maláčová, zásupkyně Senátu při EP

Datum: 17.5.2013

Podobné články:

Poučení z krizového vývoje aneb Je řešením stavět obří nemocnice? 28.4.2020

Zastupitelstvo Zlínského kraje se chystá na svém květnovém zasedání opakovat hlasování o výstavbě nové krajské supernemocnice v Malenovicích. Bude to už potřetí. Poprvé zastupitelé záměr neschválili, nečekané opakované hlasování v prosinci dopadlo nejtěsnějším výsledkem opačně. ...

Krásné Vánoce 18.12.2019

Přeji Vám všem krásné vánoční svátky a v novém roce pevné zdraví a mnoho radosti, ať už Vám ji udělá cokoliv.

Tradice Evropských dnů v Kroměříži pokračuje. Představujeme Finsko. 18.11.2019

Evropské dny, jejichž tradici začala v Kroměříži bývalá europoslankyně Olga Sehnalová pokračují. Předsednickou zemí EU je Finsko, kterému je věnován týden akcí, které mají Zemi tisíců jezer představit kroměřížskému publiku. O organizaci se tentokrát postarali členové ...

Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením 1.11.2019

Dnes proběhla v Brně konference s názvem Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením, kterou uspořádal Úřad veřejné ochránkyně práv. K Úmluvě OSN se připojila Česká republika i Evropská unie. Jde o důležitý právní dokument, o který se opírají práva osob ...

Anketa Zlatý oříšek 13.10.2019

Anketa Zlatý oříšek, která si všímá nadaných a šikovných děti bez ohledu na oblast, ve které vynikají, existuje řadu let, ale své krajské kolo ve Zlínském kraji, měla dnes poprve. Organizace se ujalo Středisko TyMy v Holešově a přehlídka dvanácti nominovaných do užšího ...

Proč jsme založili spolek Evropa doma? 1.10.2019

Když něco končí, současně něco začíná. V uplynulých deseti letech jsme v trochu jiné pozici dělali nejrůznější osvětové akce pro veřejnost, které si získaly mezi lidmi své dlouholeté příznivce. Ať už to byly spotřebitelské přednášky pro seniory, testování dvojí kvality, ...

Moje videa
Dvojí kvalita výrobků na jednotném trhu

13.9.2018 | Pane předsedající, vážené kolegyně a kolegové, od první interpelace mé a několika dalších kolegů, kterou jsme reagovali na první signály o dvojí kvalitě, uplynulo dlouhých sedm let. Sedm let od odpovědi Evropské komise, že v ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]