O čem se mluví - stručný týdenní výběr událostí EU

FRANCOUZSKÝ PREZIDENT HOLLANDE PŘEDSTAVIL ČTYŘBODOVÝ PLÁN NA PROBUZENÍ EU Z LETARGIE A ZVÝŠENÍ ZÁJMU OBČANŮ O EU
Francouzský prezident François Hollande ve čtvrtek odpoledne na tiskové konferenci k 1. výročí ve funkci a den po své návštěvě unijních institucí v Bruselu představil svůj čtyřbodový plán "jak probudit Evropskou unii z letargie" a "zabránit ztrátě zájmu občanů o dění v ní". Francouzský prezident navrhl:
1. Vytvoření společné ekonomické vlády pro eurozónu, jež by měla společného předsedu jmenovaného na delší období a setkávala se každý měsíc. Tato ekonomická vláda by měla jednat o hlavních politických a ekonomických rozhodnutích členských států, harmonizovat daňovou politiku, zahájit sbližování sociální politiky a začít skutečně potírat daňové podvody.
2. Dále by EU měla zahájit společný boj proti nezaměstnanosti mladých pomocí aktivace prostředků ve výši 6 mld. EUR uložených ve speciálně zřízeném fondu.
3. Dále by se měla EU shodnout na investiční strategii pro nová průmyslová odvětví a komunikační technologie. V této souvislosti navrhl Hollande zřízení "Evropského energetického společenství".
4. Zahájení nové etapy fiskální integrace s rozpočtovou kapacitou pro eurozónu, která by měla také postupem času vydávat společné dluhopisy.

Dále francouzský prezident zmínil, že je čas na novou fázi evropské integrace, protože si evropská myšlenka žádá vývoj. Pokud prý EU neuspěje, zmizí z mapy světa i představivosti lidí. Dle Hollanda je finanční krize překonána, problémem Evropy je recese, která byla vyprovokována politikou škrtů. Uvedl také, že prioritou, kterou je vždy třeba učinit, je nalezení dohody mezi Německem a Francií. Nicméně německá kancléřka Merklová např. společné dluhopisy opakovaně odmítla. Když byl Hollande dotázán na budoucnost Velké Británie v rámci EU, reagoval, že doufá, že Spojené království v EU zůstane. Dodal ale, že EU ovšem existovala už předtím, než přistoupila Británie. Zároveň francouzský prezident obvinil britského premiéra Davida Camerona, že jde proti evropské integraci. Hollande prý dokáže pochopit, že ostatní členské státy se nechtějí přidat ke společné měně, neměly by však bránit eurozóně v jejím rozvoji. Zmínil také, že eurozóna musí jít kupředu, protože je srdcem Evropské unie.

AKTUÁLNÍ STAV VYJEDNÁVÁNÍ VÍCELETÉHO FINANČNÍHO RÁMCE 2014-2020
Dle tiskového prohlášení předsedy Výboru pro rozpočet Evropského parlamentu (BUDG) Alaina Lamassoura trvá Evropský parlament na tom, aby - než budou zahájena vyjednávání mezi Evropským parlamentem a Radou ohledně Víceletého finančního rámce 2014-2020 - byly konečně vyřešeny chybějící finanční prostředky pro rozpočet 2013. Jedná se o částku 11,2 mld. EUR na platby, kterou Evropská komise vyčíslila v druhém návrhu opravného rozpočtu pro rok 2013 (DAB2). Podmínka, že Evropský parlament nezahájí jednání o Víceletém finančním rámci, dokud nebudou pokryty všechny nesplacené nároky rozpočtu EU za rok 2012, které se promítly do rozpočtu roku 2013, byla stanovena v usnesení Evropského parlamentu k Víceletému finančnímu rámci z 13. března t.r..
Minulý týden se sešli předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, hlavní vyjednávač Evropského parlamentu k Víceletému finančnímu rámci - Alain Lamassoure, zástupci irského předsednictví a předseda Evropské komise Manuel Barroso a shodli se na vyřešení tohoto problému ve dvou tranžích: první tranže ve výši 7,3 mld. EUR by měla být odsouhlasena nyní, na začátku podzimu by měla následovat zbývající částka.

Nicméně 14. května se uskutečnila Rada ECOFIN a ministři financí se shodli pouze na první částce ve výši 7,3 mld. EUR bez toho, aby zmínili druhou tranži ve výši 3,9 mld. EUR. Dále Rada prohlásila, že formálně odsouhlasí první tranži ve výši 7,3 mld. EUR pouze paralelně s přijetím Víceletého finančního rámce Evropským parlamentem. Předseda výboru BUDG zmínil, že pro Radu by přijetí první tranže pro DAB2 znamenalo konec vyjednávání Víceletého finančního rámce, ale pro Evropský parlament to má být teprve začátek. Europoslanci si prý cení politické dohody Rady a vnímají první tranži jako pozitivní krok, ale než budou zahájena vyjednávání, očekává Evropský parlament závazné rozhodnutí týkající se celé částky pro DAB2. Dále je Evropský parlament přesvědčen, že je nejvyšší čas začít skutečně řešit tento problém a zintenzivnit veškerá vyjednávání - i když první setkání ukázalo, že to nebude jednoduché.

Zpracovala: Jana Maláčová, zásupkyně Senátu při EP

Datum: 17.5.2013

Podobné články:

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Návštěvnická skupina v Bruselu 20.3.2019

Zástupci českých odborů, živnostníci a řemeslníci z Kroměřížska, ale i další hosté mě včera navštívili v Evropském parlamentu v Bruselu, kam jsem je pozvala. Mluvili jsme spolu o tom, jak Parlament i další instituce EU fungují, ale probrali jsme i všechno ostatní, co je ohledně ...

Moje videa
Dvojí kvalita výrobků na jednotném trhu

13.9.2018 | Pane předsedající, vážené kolegyně a kolegové, od první interpelace mé a několika dalších kolegů, kterou jsme reagovali na první signály o dvojí kvalitě, uplynulo dlouhých sedm let. Sedm let od odpovědi Evropské komise, že v ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]