Newsletter - Plenární zasedání EP 9. - 12. září 2013 ve Štrasburku

Evropský parlament na svém plenárním zasedání ve Štrasburku ve dnech 9. - 12. září 2013 projednal následující témata:

 

Zahájení zasedání: Hold L.Biskému, železniční a silniční nehody ve Španělsku a Itálii, volby do EP

Předseda Schulz uctil minutou ticha památku Lothara Biského, který zemřel 13. srpna. Vyjádřil také soustrast Parlamentu pozůstalým obětí železniční nehody ze Santiaga de Compostela a autobusové nehody nedaleko Neapole. Při výhledu na evropské volby konané v květnu 2014 uvedl, že Parlament nyní musí pomoci stabilizovat ekonomiku EU, mimo jiné tím, že zajistí, aby byla opatření na zaměstnání mladých dostatečně financována a aby Rada dodržela své sliby týkající se dlouhodobého rozpočtu.

 

Přísnější pravidla pro obchodování zasvěcených osob: klíčový krok ke kontrole finančních trhů

Obchodování zasvěcených osob a manipulace s trhem udělaly z některých bankéřů boháče, ale také poškodily stabilitu finančního systému. V mnoha případech pak na záchranu bank, které se v honbě za ziskem pouštěly do příliš velkého rizika, byly použity peníze daňových poplatníků. 10. září poslanci jednali a hlasovali o přísnějších pravidlech týkajících se zneužívání trhu. Podle britské sociální demokratky a zpravodajky Arlene McCarthy šlo o klíčový krok ve snaze dostat finanční trhy pod kontrolu. 

 

Rozprava o případu Davida Mirandy a hrozbách vůči svobodě sdělovacích prostředků

Poslanci v úterý podvečer diskutovali s komisařkou Kroesovou o zadržení a vyšetřování pro terorismus Davida Mirandy, partnera novináře Guardianu Glenna Greenwaldu, britskými úřady. Rozprava se zaměřila také na hrozby vůči svobodě sdělovacích prostředků v kontextu sledování občanů ze strany státu. Glenn Greenwald psal o řadě masových sledovacích programů, které odhalil bývalý dodavatel americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden. 

 

Parlament omezuje rizika pro kupce domů a bytů

Kupci domů a bytů napříč EU by měli být lépe informováni o nákladech a rizicích spojených s hypotečními úvěry. Částečně by také měli být chráněni před výkyvy trhu, které navyšují jejich splátky. Ochrany by se jim dle nových pravidel, která byla v úterý předběžně schválena Parlamentem, mělo dostat také v případech, kdy nejsou schopni splácet svůj úvěr. Před konečným schválením nových předpisů chce Parlament doladit, že budou pravidla řádně uplatňována v celé EU. 

 

Evropský parlament podpořil pokročilá biopaliva

Poslanci ve středu podpořili opatření k zastropování používání tradičních biopaliv a urychlení přechodu k nové generaci paliv, vyráběných z alternativních zdrojů jako mořských řas či odpadků. Cílem je omezit vypouštění skleníkových plynů vznikajících z rostoucího užívání zemědělské půdy k výrobě biopaliv.

 

Studie dopadů na životní prostředí: hlasování odloženo

Evropský parlament ve středu odložil na první říjnové plenární zasedání své hlasování o novelizaci směrnice o posuzování vlivů na životní prostředí. Poslanci si přejí, aby před hlasováním proběhla plenární rozprava za účasti představitelů Evropské komise a předsednictví Rady. 

 

Rozprava o stavu Unie s předsedou Komise Barrosem

Předseda Komise José Manuel Barroso představil Parlamentu ve středu svou poslední zprávu o stavu Unie v tomto volebním období. Předsedové politických skupin v rozpravě stanovili priority, na které by se dle nich měla Komise v následujících měsících soustředit. Zdůraznili, že je potřeba posílit důvěru v EU a uvedli, že volby do Evropského parlamentu v květnu 2014 představují pro voliče skutečnou příležitost jak rozhodnout o budoucnosti EU.

 

Zelená jednotnému bankovnímu dohledu

Poslanci dali ve čtvrtek zelenou novému systému bankovního dohledu EU, který umožní Evropské centrální bance vykonávat přímý dozor nad přibližně 150 největšími bankami v EU. Poslanci posílili požadavky na transparentnost a odpovědnost systému a pověřili Evropský orgán pro bankovnictví stanovením postupů dohledu, kterými by se měly řídit národní orgány.

 

EP: odrazující opatření vůči Sýrii nesmí být vyloučena

Použití chemických zbraní v Sýrii je válečným zločinem a zločinem proti lidskosti, který si žádá zřetelnou, důraznou, cílenou a jednotnou odpověď, která nevylučuje případná odrazující opatření, uvedli ve čtvrtek poslanci. Dle usnesení by se EU měla rovněž zasadit o uklidnění situace v celém regionu a posílit pomoc syrským uprchlíkům.

 

Marietta Giannakou: společný přístup EU k Sýrii mohl něco změnit

Měli by členové EU více spolupracovat v otázkách obrany? 11. září poslanci projednali zprávu doporučující užší spolupráci v bezpečnostních otázkách, a o den později ji přijali. Autorky zprávy, řecké lidovecké poslankyně Marietty Giannakou, jsme se zeptali, jestli by úzká spolupráce v rámci EU mohla mít významný vliv na posílení pozice Unie v krizových situacích, jakou je třeba současná krize v Sýrii.

Zdroj: Evropský parlament

Datum: 12.9.2013

Podobné články:

Newsletter: Plenární zasedání EP 15.- 18. dubna 2019 ve Štrasburku 15.4.2019

Ve Štrasburku dnes začíná poslední plenární zasedání poslanců a poslankyň Evropského parlamentu před květnovými eurovolbami. Na programu bude mít hlasování o dvojí kvalitě výrobků i další témata, například: ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 3. - 4. dubna 3.4.2019

Brexit: Parlament diskutuje o nejnovějším vývoji ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 25. - 28. 3. 2019 25.3.2019

Hlasování o dohodě na reformě autorského práva pro internet  ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 11.- 14. března 2019 ve Štrasburku 11.3.2019

Budoucnost Evropy: Rozprava se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 14.- 17. ledna 2019 ve Štrasburku  14.1.2019

Ve Štrasburku dnes začíná první plenární zasedání roku 2019. Poslanci a poslankyně Evropského parlamentu se budou v tomto týdnu věnovat mimo jiné těmto tématům: ...

Newsletter: Plenární zasedání EP, 28. - 29. listopadu 2018, Brusel 28.11.2018

 V Evropském parlamentu v Bruselu dnes začíná dvoudenní plenární zasedání poslanců a poslankyň. Diskutovat budou mimo jiné o těchto tématech: ...

Moje videa
Vystoupení v OSN

12.4.2018 | Pane prezidente, Vážení delegáti, svým projevem bych chtěla navázat jménem České republiky na prohlášení, které vydala Evropská unie dnes ráno. Bezpečnost silničního provozu je celosvětově významné společenské téma, které ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]