Newsletter - Plenární zasedání EP 15. - 18. dubna 2013 ve Štrasburku

Evropský parlament na svém plenárním zasedání ve Štrasburku ve dnech 15. - 18. dubna 2013 projednal následující témata:

Zahájení dubnového zasedání: nový ombudsman bude zvolen v červenci
Parlament zvolí nového evropského ombudsmana na svém červencovém plenárním zasedání. Nahradí tak P. Nikiforose Diamandourose, který k 1. říjnu odchází do důchodu, oznámil předseda EP Martin Schulz ve svém úvodním projevu.

Posílení bank v EU: Parlament přijal reformní balík
Evropské banky budou od 1. ledna 2014 silnější. Změny, které v úterý schválil Parlament, zavedou ve snaze omezit spekulativní podstupování rizik limity na bonusy bankéřů, zvýší kapitálové požadavky pro banky, které by jim měly pomoci lépe čelit krizím, a posílí dohled. Cílem dosud nejrozsáhlejší reformy bankovního sektoru v EU je také usnadnění poskytování úvěrů malým a středním podnikům, které by mělo přispět ke stimulaci ekonomického růstu.

Parlament proti zvyšování cen emisních povolenek
Poslanci v úterý hlasovali proti zmražení aukcí části emisních povolenek, jehož cílem bylo zvýšit cenu unijních "povolení znečišťování". Dle většiny poslanců by manipulace s počtem povolenek podkopala důvěru v systém pro obchodování s emisními povolenkami (ETS), jež má snížit emise skleníkových plynů. V samostatném hlasování poslanci vyjádřili souhlas s dočasným vyjmutím mezikontinentálních letů ze systému ETS.

Služby pozemní obsluhy na letištích- liberalizace a vyšší ochrana zaměstnanců
Parlament v úterý podpořil plány na otevření služeb pozemní obsluhy na hlavních letištích v EU větší konkurenci. Mělo by k němu dojít zvýšením minimálního počtu poskytovatelů služeb. Poslanci zároveň s cílem zajistit vysokou efektivitu služeb a zabránit sociálnímu dumpingu přidali k původnímu návrhu Komise minimální standardy kvality a zvýšili ochranu zaměstnanců.

Společná pravidla pro určení obvyklého pobytu obyvatel členských států
Parlament ve čtvrtek schválil návrh společných pravidel sběru a zpracování údajů o počtu obyvatel EU. Jednotná celoevropská forma zpracování údajů je nezbytná například pro výpočet kvalifikované většiny při hlasování v Radě ministrů a stanovování nároků na financování z rozpočtu EU. Konečné znění nového nařízení bude doladěno během neformálních jednání s Radou.

Srbsko, Kosovo, Černá Hora: EP apeluje na reformy a dobré sousedské vztahy
Rychlejšího pokroku Černé Hory, Srbska a Kosova směrem k členství v EU lze dosáhnout, soustředí-li se tyto země na dobré sousedské vztahy a reformy, uvedli poslanci ve čtvrtek schválené trojici usnesení. Reformy se v těchto zemích dle poslanců musí zaměřit na účinný boj s korupcí a organizovaným zločinem, zajištění právního státu, nezávislosti justice, ale také svobody médií a dalších základních svobod.

Chorvatsko je připraveno stát se členem EU v červenci, říkají poslanci
Chorvatsko je na dobré cestě stát se 1. července 28. členským státem EU, uvedli poslanci v posledním usnesením monitorujícím pokrok Záhřebu před plánovaným vstupem země do EU. Poslanci vyzdvihli sílu chorvatské demokracie a sociálně tržního hospodářství, jakož i schopnost plnit povinnosti plynoucí z členství v EU. Zároveň také poslanci vyzvali zbývající dva členské státy, které dosud neratifikovaly chorvatskou přístupovou smlouvu, aby tak bez prodlení učinily.

EP schválil dohody o zjednodušení vízového režimu s Ukrajinou a Moldavskem
Parlament ve čtvrtek schválil dohody s Ukrajinou a Moldavskem, díky kterým budou moci tamní novináři, představitelé občanské společnosti, neziskových organizací a mladí lidé snadněji získávat krátkodobá víza pro cesty do EU.

Zdroj: Evropský parlament

Datum: 19.4.2013

Podobné články:

Newsletter: Plenární zasedání EP 15.- 18. dubna 2019 ve Štrasburku 15.4.2019

Ve Štrasburku dnes začíná poslední plenární zasedání poslanců a poslankyň Evropského parlamentu před květnovými eurovolbami. Na programu bude mít hlasování o dvojí kvalitě výrobků i další témata, například: ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 3. - 4. dubna 3.4.2019

Brexit: Parlament diskutuje o nejnovějším vývoji ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 25. - 28. 3. 2019 25.3.2019

Hlasování o dohodě na reformě autorského práva pro internet  ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 11.- 14. března 2019 ve Štrasburku 11.3.2019

Budoucnost Evropy: Rozprava se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 14.- 17. ledna 2019 ve Štrasburku  14.1.2019

Ve Štrasburku dnes začíná první plenární zasedání roku 2019. Poslanci a poslankyně Evropského parlamentu se budou v tomto týdnu věnovat mimo jiné těmto tématům: ...

Newsletter: Plenární zasedání EP, 28. - 29. listopadu 2018, Brusel 28.11.2018

 V Evropském parlamentu v Bruselu dnes začíná dvoudenní plenární zasedání poslanců a poslankyň. Diskutovat budou mimo jiné o těchto tématech: ...

Moje videa
Dvojí kvalita výrobků na jednotném trhu

13.9.2018 | Pane předsedající, vážené kolegyně a kolegové, od první interpelace mé a několika dalších kolegů, kterou jsme reagovali na první signály o dvojí kvalitě, uplynulo dlouhých sedm let. Sedm let od odpovědi Evropské komise, že v ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]