Newsletter - Plenární zasedání EP 15. - 18. dubna 2013 ve Štrasburku

Evropský parlament na svém plenárním zasedání ve Štrasburku ve dnech 15. - 18. dubna 2013 projednal následující témata:

Zahájení dubnového zasedání: nový ombudsman bude zvolen v červenci
Parlament zvolí nového evropského ombudsmana na svém červencovém plenárním zasedání. Nahradí tak P. Nikiforose Diamandourose, který k 1. říjnu odchází do důchodu, oznámil předseda EP Martin Schulz ve svém úvodním projevu.

Posílení bank v EU: Parlament přijal reformní balík
Evropské banky budou od 1. ledna 2014 silnější. Změny, které v úterý schválil Parlament, zavedou ve snaze omezit spekulativní podstupování rizik limity na bonusy bankéřů, zvýší kapitálové požadavky pro banky, které by jim měly pomoci lépe čelit krizím, a posílí dohled. Cílem dosud nejrozsáhlejší reformy bankovního sektoru v EU je také usnadnění poskytování úvěrů malým a středním podnikům, které by mělo přispět ke stimulaci ekonomického růstu.

Parlament proti zvyšování cen emisních povolenek
Poslanci v úterý hlasovali proti zmražení aukcí části emisních povolenek, jehož cílem bylo zvýšit cenu unijních "povolení znečišťování". Dle většiny poslanců by manipulace s počtem povolenek podkopala důvěru v systém pro obchodování s emisními povolenkami (ETS), jež má snížit emise skleníkových plynů. V samostatném hlasování poslanci vyjádřili souhlas s dočasným vyjmutím mezikontinentálních letů ze systému ETS.

Služby pozemní obsluhy na letištích- liberalizace a vyšší ochrana zaměstnanců
Parlament v úterý podpořil plány na otevření služeb pozemní obsluhy na hlavních letištích v EU větší konkurenci. Mělo by k němu dojít zvýšením minimálního počtu poskytovatelů služeb. Poslanci zároveň s cílem zajistit vysokou efektivitu služeb a zabránit sociálnímu dumpingu přidali k původnímu návrhu Komise minimální standardy kvality a zvýšili ochranu zaměstnanců.

Společná pravidla pro určení obvyklého pobytu obyvatel členských států
Parlament ve čtvrtek schválil návrh společných pravidel sběru a zpracování údajů o počtu obyvatel EU. Jednotná celoevropská forma zpracování údajů je nezbytná například pro výpočet kvalifikované většiny při hlasování v Radě ministrů a stanovování nároků na financování z rozpočtu EU. Konečné znění nového nařízení bude doladěno během neformálních jednání s Radou.

Srbsko, Kosovo, Černá Hora: EP apeluje na reformy a dobré sousedské vztahy
Rychlejšího pokroku Černé Hory, Srbska a Kosova směrem k členství v EU lze dosáhnout, soustředí-li se tyto země na dobré sousedské vztahy a reformy, uvedli poslanci ve čtvrtek schválené trojici usnesení. Reformy se v těchto zemích dle poslanců musí zaměřit na účinný boj s korupcí a organizovaným zločinem, zajištění právního státu, nezávislosti justice, ale také svobody médií a dalších základních svobod.

Chorvatsko je připraveno stát se členem EU v červenci, říkají poslanci
Chorvatsko je na dobré cestě stát se 1. července 28. členským státem EU, uvedli poslanci v posledním usnesením monitorujícím pokrok Záhřebu před plánovaným vstupem země do EU. Poslanci vyzdvihli sílu chorvatské demokracie a sociálně tržního hospodářství, jakož i schopnost plnit povinnosti plynoucí z členství v EU. Zároveň také poslanci vyzvali zbývající dva členské státy, které dosud neratifikovaly chorvatskou přístupovou smlouvu, aby tak bez prodlení učinily.

EP schválil dohody o zjednodušení vízového režimu s Ukrajinou a Moldavskem
Parlament ve čtvrtek schválil dohody s Ukrajinou a Moldavskem, díky kterým budou moci tamní novináři, představitelé občanské společnosti, neziskových organizací a mladí lidé snadněji získávat krátkodobá víza pro cesty do EU.

Zdroj: Evropský parlament

Datum: 19.4.2013

Podobné články:

Newsletter: Plenární zasedání EP 15.- 18. dubna 2019 ve Štrasburku 15.4.2019

Ve Štrasburku dnes začíná poslední plenární zasedání poslanců a poslankyň Evropského parlamentu před květnovými eurovolbami. Na programu bude mít hlasování o dvojí kvalitě výrobků i další témata, například: ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 3. - 4. dubna 3.4.2019

Brexit: Parlament diskutuje o nejnovějším vývoji ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 25. - 28. 3. 2019 25.3.2019

Hlasování o dohodě na reformě autorského práva pro internet  ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 11.- 14. března 2019 ve Štrasburku 11.3.2019

Budoucnost Evropy: Rozprava se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 14.- 17. ledna 2019 ve Štrasburku  14.1.2019

Ve Štrasburku dnes začíná první plenární zasedání roku 2019. Poslanci a poslankyně Evropského parlamentu se budou v tomto týdnu věnovat mimo jiné těmto tématům: ...

Newsletter: Plenární zasedání EP, 28. - 29. listopadu 2018, Brusel 28.11.2018

 V Evropském parlamentu v Bruselu dnes začíná dvoudenní plenární zasedání poslanců a poslankyň. Diskutovat budou mimo jiné o těchto tématech: ...

Moje videa
Vystoupení v OSN

12.4.2018 | Pane prezidente, Vážení delegáti, svým projevem bych chtěla navázat jménem České republiky na prohlášení, které vydala Evropská unie dnes ráno. Bezpečnost silničního provozu je celosvětově významné společenské téma, které ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]