Hospodářské noviny: Evropská komise musí zařadit dvojí kvalitu potravin na blacklist nekalých praktik, jinak bude boj s ní obtížný, říká europoslankyně Sehnalová

Europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD) říká, že by se dvojí kvalita potravin měla zařadit na černou listinu nekalých praktik, jinak proti ní budou dozorové orgány - v případě ČR Česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Státní veterinární správa - bojovat obtížně. Evropská komise (EK) se však k tomuto kroku zatím neodhodlala a pouze v září vydala pro dozorové orgány návod, jak jednotnou kvalitu vymáhat na základě současné legislativy. Přečtěte si rozhovor s Olgou Sehnalovou pro Hospodářské noviny, který vyšel v sobotu 2. prosince 2017. Rozhovor je dostupný také na http://domaci.ihned.cz/c1-65974800-evropska-komise-musi-zaradit-dvoji-kvalitu-potravin-na-blacklist-nekalych-praktik-jinak-bude-boj-s-ni-obtizny-rika-europoslankyne-sehnalova

Předseda EK Jean-Claude Juncker se proti dvojí kvalitě potravin výrazně vymezil ve svém záříjovém projevu o stavu unie. Reagoval tak na dlouhodobou debatu, která nabrala spád letos v únoru, po zveřejnění výsledků testování slovenského ministerstva zemědělství.

Ty ukázaly na rozdílnou kvalitu výrobků stejné značky na Slovensku a v Rakousku.

Podle Sehnalové jsou nicméně k tématu dvojí kvality potravin často rezervované producentské státy, ale také pravicové frakce.

Evropská unie nedávno přijala novelu nařízení o spolupráci při ochraně spotřebitelů, která má za cíl prohloubení a zefektivnění spolupráce na nadnárodní úrovni a koordinovaná šetření trhů, tzv. sweepy. Novela začne platit v roce 2019.

HN: Říkáte, že na dvojí kvalitu potravin upozorňujete už od roku 2011. Ještě letos se ale Evropská komise vyjadřovala ve smyslu, že se vlastně nic neděje. Co se za půl roku změnilo?

Myslím, že hlavní impuls byl ten, že se toho opravdu chopily politicky vyšší figury - premiéři států Visegrádské čtyřky (V4).

V únoru, březnu vyšly výsledky testování slovenského ministerstva zemědělství, které ukázaly na rozdílnou kvalitu výrobků stejné značky na Slovensku a v Rakousku, a ty byly prezentovány slovenským premiérem Robertem Ficem velmi razantně - okamžitě požádal o svolání summitu V4 do Varšavy, protože Polsko mělo v té době předsednictví V4.

Tam se sjeli premiéři a ministři zahraničí, já jsem shodou okolností také měla čest být u té debaty. Prezentovaly se tam tyto výsledky včetně v té době jediného českého výzkumu z roku 2015, u kterého jsem byla. I maďarská strana toto téma podpořila. Od té doby se datují mnohem intenzivnější debaty i na evropské úrovni.

Vím, že proběhla jednání i s eurokomisařkou Věrou Jourovou. Potom v létě, pokud vím, se z pověření premiérů V4 znovu setkal premiér Fico s Jeanem-Claudem Junckerem. A to je vlastně ten půlrok poměrně intenzivní práce, nebo intenzivních debat, co s tím dál - až do Junckerova projevu o stavu unie, v němž se proti dvojí kvalitě potravin vymezil, a prezentaci nástřelu řešení, s nímž přišla EK.

Řekla bych, že rok 2017 je rokem dvojí kvality. Určitě to souvisí s tím, že v Evropě je nálada zjitřená, a dvojí kvalita zapadá do celkových debat o budoucnosti EU, o tom, jak by měla fungovat.

HN: K návodům pro dozorové orgány, jak postupovat při vymáhání jednotné kvality, které vydala EK, se vyjadřujete jako k nedostatečným. Proč?

Nechala jsem si zpracovat právní analýzu, aby mi renomovaný expert na evropské právo řekl, jakým způsobem se na toto téma dá dívat a jaké by mělo být doporučení. Obsahovala návrhy, aby se dvojí kvalita přidala jako nekalá praktika na blacklist v rámci přílohy směrnice o nekalých praktikách.

Vycházím z toho, že dozorové orgány - pokud už mají spolupracovat a nějakým způsobem tuto praktiku potírat - musí mít velmi přesně legislativně krytá záda, když se do něčeho takového pustí. Vodítka EK jsou nezávazná, což z mého pohledu pro dozorové orgány není dostatečná opora. Komise si myslí opak.

Dávám tomu samozřejmě šanci, nechci říct, že to nebude fungovat, ale že to funguje, poznám podle toho, že se nějaký dozorový orgán do něčeho takového pustí, a podle toho, jaký bude výsledek.

HN: Mluvilo se o tom, jestli bude EU zveřejňovat výrobce, kteří porušují jednotnou kvalitu, dá se něco takového čekat?

Komisařka Jourová říkala, že bude jednat s jednotlivými výrobci, oni sami se zavázali k vytvoření etického kodexu.

Myslím si, že je nutné s výrobci jednat a bavit se na toto téma. Komisařka avizovala, že pokud jednání nepovedou ke změnám a ke zlepšení situace, nebude se rozpakovat na základě provedených testování výrobce jmenovat.

Myslím, že všichni čekají na společnou metodiku - producenti nezpochybňují renomé jednotlivých laboratoří, ale někdy mají pocit, že to není korektní, že se nesrovnávají srovnatelné produkty.

Metodika by měla být hotová na jaře a myslím si, že poté přijde na řadu důkladné testování.

HN: V debatě na VŠCHT jste zmiňovala, že jste se nedávno snažila do směrnice vsunout nevinné stanovisko, které neprošlo přes pravicovou frakci, o co šlo?

Mám tuto zkušenost opakovaně, už od roku 2011 se snažím na dvojí kvalitu upozorňovat v různých zprávách, formou pozměňovacích návrhů. Ta nevinná zpráva bylo stanovisko pro výbor pro vnitřní trh ohledně hodnocení politiky hospodářské soutěže za loňský rok. Týkalo se pouze toho, že upozorňujeme na to, že dvojí kvalita existuje, a že žádáme členské státy a EK, aby zintenzivnily své úsilí v potírání této praktiky. Bylo to konstatování stavu, o kterém se celý rok mluví, a ani to kolegové z pravicových frakcí nepodpořili. Pro mě to bylo docela zklamání.

HN: S tím souvisí otázka, jaký je rozdíl v přístupu mezi levicí a pravicí v tomto tématu? Dá se říct, že pravicové strany to chtějí nechat jen na spotřebitelích?

Do značné míry ano. Je pravda, že i v pravicových stranách jsou kolegové z některých států, zejména z nových členských zemí, kteří to tímto způsobem nevidí.

Podle mě je trochu jiná nálada v zemích "producentských" a "konzumentských". Možná to malinko vychází třeba i z obav o důvěryhodnost producentů.

Je to moje dlouhodobá zkušenost, že je to spíš téma, které zaštítí nebo podpoří frakce jako sociální demokraté, levice, zelení, částečně také křesťanští demokraté, ale tam si myslím, že najdeme oba tábory. Pravicové frakce, jako konzervativci a liberálové, jsou k tomuto tématu spíše skeptičtí.

HN: A mezi státy jsou rozdíly především mezi novými členskými státy, které přistoupily s námi nebo později, a těmi staršími?

Nechtěla bych to úplně tímto způsobem hodit do jednoho pytle, ale ukážu to na příkladu.

Když jsme měli hospodářský summit v Bratislavě, byli tam pozváni premiéři, ministři zemědělství, producenti, různí lidé, kteří k tématu dvojí kvality měli co říct, ale také třeba diplomaté z různých zemí - a úplně jiná rétorika byla od těch, kteří byli ze zemí střední a východní Evropy, ti se k tomuto tématu hlásili a považují ho za problém, a od diplomatů ze zemí, odkud producenti pochází, kde to bylo mnohem víc relativizované a velká chuť do velkých řešení tam určitě není. 

Ta debata je ale také o přesvědčování, protože častý argument o tom, že někomu voní to a někomu něco jiného nebo že někdo dává brokolici a někdo růžičkovou kapustu, tam zaznívá, ale my se pořád snažíme ukázat, že to není ten problém, který řešíme.

Řešíme rozdílné složení u výrobku, který má stejný obal, stejnou značku, stejný marketing a tu základní složku má nižší. To je základní téma, nikomu nebráníme přizpůsobovat své potraviny různým trhům, ale spotřebitel o tom musí jednoznačně vědět a musí mu to být zřejmé na první pohled.

HN: Co nás čeká za dva roky po přijetí novely nařízení o spolupráci při ochraně spotřebitelů?

Za dva roky nás čekají mnohem přesnější pravidla pro dozorové orgány, mnohem jasnější povinnosti dozorových orgánů sousedních států, protože vím - a to jsou moje zkušenosti z rozhovorů s českými dozorovými orgány, že někdy na nějaké žádosti o spolupráci nedostanou vůbec žádnou reakci.

Za dva roky - a já doufám, že to je nástroj, který se bude využívat - se budou dělat na vnitřním trhu koordinovaná šetření.

Myslím, že je to jedna z věcí, která dozorovým orgánům možná umožní i to, aby získaly jakési sebevědomí i v tom, jak se mají o dodržování pravidel na vnitřním trhu starat.

Autor: Sandro Elčić, Hospodářské noviny

Datum: 3.12.2017

Podobné články:

Poučení z krizového vývoje aneb Je řešením stavět obří nemocnice? 28.4.2020

Zastupitelstvo Zlínského kraje se chystá na svém květnovém zasedání opakovat hlasování o výstavbě nové krajské supernemocnice v Malenovicích. Bude to už potřetí. Poprvé zastupitelé záměr neschválili, nečekané opakované hlasování v prosinci dopadlo nejtěsnějším výsledkem opačně. ...

Krásné Vánoce 18.12.2019

Přeji Vám všem krásné vánoční svátky a v novém roce pevné zdraví a mnoho radosti, ať už Vám ji udělá cokoliv.

Tradice Evropských dnů v Kroměříži pokračuje. Představujeme Finsko. 18.11.2019

Evropské dny, jejichž tradici začala v Kroměříži bývalá europoslankyně Olga Sehnalová pokračují. Předsednickou zemí EU je Finsko, kterému je věnován týden akcí, které mají Zemi tisíců jezer představit kroměřížskému publiku. O organizaci se tentokrát postarali členové ...

Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením 1.11.2019

Dnes proběhla v Brně konference s názvem Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením, kterou uspořádal Úřad veřejné ochránkyně práv. K Úmluvě OSN se připojila Česká republika i Evropská unie. Jde o důležitý právní dokument, o který se opírají práva osob ...

Anketa Zlatý oříšek 13.10.2019

Anketa Zlatý oříšek, která si všímá nadaných a šikovných děti bez ohledu na oblast, ve které vynikají, existuje řadu let, ale své krajské kolo ve Zlínském kraji, měla dnes poprve. Organizace se ujalo Středisko TyMy v Holešově a přehlídka dvanácti nominovaných do užšího ...

Proč jsme založili spolek Evropa doma? 1.10.2019

Když něco končí, současně něco začíná. V uplynulých deseti letech jsme v trochu jiné pozici dělali nejrůznější osvětové akce pro veřejnost, které si získaly mezi lidmi své dlouholeté příznivce. Ať už to byly spotřebitelské přednášky pro seniory, testování dvojí kvality, ...

Moje videa
Dvojí kvalita výrobků na jednotném trhu

13.9.2018 | Pane předsedající, vážené kolegyně a kolegové, od první interpelace mé a několika dalších kolegů, kterou jsme reagovali na první signály o dvojí kvalitě, uplynulo dlouhých sedm let. Sedm let od odpovědi Evropské komise, že v ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]