Pracovní setkání českých europoslanců s českými zástupci v Evropském hospodářském a sociálním výboru (EHSV) se dne 15. března 2011 uskutečnilo na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Schůzku zaštítil místopředseda EP Libor Rouček (ČSSD), jenž ji s poukazem na nový smluvní rámec EU označil za "historickou".
Lisabonská smlouva totiž Evropskému parlamentu ukládá úzce koordinovat svou legislativní práci s poradními institucemi EU. Jednou z nich je právě EHSV, v němž jsou na evropské úrovni reprezentovány tři hlavní zájmové skupiny: zaměstnavatelé, zaměstnanci (odbory) a zástupci občanské společnosti a neziskového sektoru.
Za EHSV se jednání zúčastnili Vladimíra Drábová ze Svazu průmyslu a dopravy ČR, Marie Zvolská ze Svazu českých a moravských výrobních družstev, Ivan Voleš z Hospodářské komory ČR, Ludvík Jírovec z Agrární komory ČR, Roman Haken z Rady vlády ČR pro nestátní neziskové organizace, Pavel Trantina z České rady dětí a mládeže, Jaroslav Němec z České rady humanitárních organizací, Lucie Studničná z Odborového svazu KOVO a také tři zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů - Helena Čornejová, Zdeněk Málek a Dana Štěchová.
Z českých europoslanců se vedle Libora Roučka zúčastnili ještě Milan Cabrnoch z ODS, Vladimír Remek z KSČM, Jan Březina z KDU-ČSL a dva Roučkovi kolegové ze sociální demokracie - Richard Falbr a Olga Sehnalová.
Předmětem diskuse byla zejména otázka zintenzivnění a zefektivnění spolupráce českých zástupců v Bruselu a jejich pohled na situaci občanské společnosti a kvalitu participativní demokracie v EU a zvláště pak v České republice. Richard Falbr v této souvislosti poukázal na bohatou tradici fungování občanské společnosti za první republiky, kdy v každém menším městě působily desítky různých spolků a zájmových sdružení. Falbr rovněž kritizoval opakované útoky prezidenta Václava Klause proti občanské společnosti a neziskovému sektoru v České republice: „Klausovy výroky o nebezpečí ´NGOizmu´ jsou škodlivé. Stát přeci netvoří jen politické strany", konstatoval europoslanec Falbr, jenž si také posteskl nad arogantním přístupem současné vlády k tripartitě a její roli ve společnosti.
Účastníci setkání shodně ocenili aktivity, které se v rámci podpory občanské společnosti odehrávají na úrovni Evropské unie. Vedle letošního Evropského roku dobrovolnictví vyhlásila EU příští rok rokem aktivního stárnutí a rok přespříští rokem občanské společnosti. Jaroslav Němec z České rady humanitárních organizací pak vyzdvihl i projekt AGORA občanů, jež za Evropský parlament koordinuje právě místopředseda EP Libor Rouček.
Představitelé EHSV varovali před rostoucí skepsí v české společnosti vyplývající z přesvědčení občanů, že jejich vliv na politiku je velmi malý. Z toho pak podle jejich názoru pramení pasivita, lhostejnost a nezájem se angažovat ve veřejném životě. V této souvislosti europoslanec Rouček uvedl zkušenosti ze sousedních zemí Německa a Rakouska, kde je politické vzdělávání součástí školních osnov. „To se pak odráží v úrovni politické kultury a kultivovanosti dialogu ve společnosti, která je u našich západních a jižních sousedů neporovnatelně lepší", řekl Rouček.
Europoslankyně Olga Sehnalová připomněla nedávno schválené nařízení o Evropské občanské iniciativě, jejímž cílem je umožnit občanům členských zemí EU aktivněji se podílet na rozhodování v Evropě. Již dříve Sehnalová, jež byla k tomuto dokumentu v EP stínovou zpravodajkou, označila Evropskou občanskou iniciativu za "zcela nový prvek přímé demokracie".
Účastníci setkání se v závěru dotkli i dalších evropských témat, jako je například aktuálně debatovaný pakt konkurenceschopnosti EU. Europoslanci a jejich kolegové z Evropského hospodářského a sociálního výboru se dohodli na tom, že v těchto výměnách názorů budou pokračovat i v budoucnosti.
Datum: 15.3.2011
Zastupitelstvo Zlínského kraje se chystá na svém květnovém zasedání opakovat hlasování o výstavbě nové krajské supernemocnice v Malenovicích. Bude to už potřetí. Poprvé zastupitelé záměr neschválili, nečekané opakované hlasování v prosinci dopadlo nejtěsnějším výsledkem opačně. ...
Evropské dny, jejichž tradici začala v Kroměříži bývalá europoslankyně Olga Sehnalová pokračují. Předsednickou zemí EU je Finsko, kterému je věnován týden akcí, které mají Zemi tisíců jezer představit kroměřížskému publiku. O organizaci se tentokrát postarali členové ...
Dnes proběhla v Brně konference s názvem Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením, kterou uspořádal Úřad veřejné ochránkyně práv. K Úmluvě OSN se připojila Česká republika i Evropská unie. Jde o důležitý právní dokument, o který se opírají práva osob ...
Anketa Zlatý oříšek, která si všímá nadaných a šikovných děti bez ohledu na oblast, ve které vynikají, existuje řadu let, ale své krajské kolo ve Zlínském kraji, měla dnes poprve. Organizace se ujalo Středisko TyMy v Holešově a přehlídka dvanácti nominovaných do užšího ...
Když něco končí, současně něco začíná. V uplynulých deseti letech jsme v trochu jiné pozici dělali nejrůznější osvětové akce pro veřejnost, které si získaly mezi lidmi své dlouholeté příznivce. Ať už to byly spotřebitelské přednášky pro seniory, testování dvojí kvality, ...