Evropský rok občanů 2013: europoslankyně Olga Sehnalová odpovídala na dotazy Českého rozhlasu

Je hodně předností, které přináší členství v Evropské unii. Mnoho lidí to tak ale nevnímá. Bruselské instituce jsou pro ně nutné zlo. Unie se proto rozhodla se špatnou image bojovat. Rok 2013 vyhlásila rokem evropských občanů. Na dotazy Českého rozhlasu dopovídala i poslankyně Evropského parlamentu, Olga Sehnalová.

Lákavá je jistě představa, že na cestě na dovolenou do Chorvatska už není nutné vystát frontu na hranicích, že když ztratíte práci, můžete ji najít za dvojnásobný plat v Německu, nebo když se k nám dostane maso nakažené slintavkou a kulhavkou, vědí to občané jako první. To vše nabízí Evropská unie.

Unijní politika ovlivňuje život 500 milionů evropských občanů včetně každého jednotlivého Čecha. Samotní občané o svých právech vědí ale jen velmi málo.

„Je to obrovský problém, který je opravdu nezvládnutý,“ přiznává europoslankyně Róza Gräfin von Thun und Hohenstein. Špatná komunikace s lidmi je podle ní největší slabinou evropských institucí. A proto se musí nejen ony, ale také státy samotné zaměřit na lepší vzdělanost lidí ohledně jejich práv v Evropské unii.

Už teď má přitom například každý občan právo vyjádřit svůj názor na politiku EU a ovlivnit její směr. Slouží k tomu takzvané veřejné konzultace. V těch se může kdokoli vyjádřit k návrhům Evropské komise a doporučit jejich zlepšení. Téměř nikdo o nich ale neví.

Podle europoslankyně Olgy Sehnalové je ale hlavním problémem současných konzultací především to, že se o nich málo ví, jsou složité a často dostupné pouze v angličtině či jednom ze tří pracovních jazycích unie.

Evropské země se proto rozhodly komunikaci s občany zlepšit.

Česká vláda chystá k roku evropských občanů praktické semináře v krajských městech. Ty by měly být zaměřené hlavně na lidi, kteří by chtěli vycestovat za prací nebo studiem do zahraničí. Na září chystá Úřad vlády také soutěž na Facebooku.

„Bude znalostní, vědomostní. Bude zaměřena právě na ta práva, kdy formou otázek a odpovědí s emůže zúčastnit v podstatě kdokoli, kdo je na Facebooku,“ uvádí ředitelka odboru informování o evropských záležitostech Lucie Loskotová. Podstatou soutěže podle ní je hlavně motivace si odpovědi aktivně vyhledat a se svými právy se seznámit.

Cílem roku občanů EU bude tedy zvýšit povědomí veřejnosti o jejich právech v Evropské unii a ukázat, jak jich v praxi využít.

Celou reportáž, včetně odpovědí poslankyně Sehnalové, si můžete poslechnout na webu ČRo zde: http://media.rozhlas.cz/_audio/02805741.mp3

Zdroj: Český rozhlas, rozhlas.cz

Datum: 14.1.2013

Podobné články:

Cyklojízda do Kurovického lomu 21.9.2019

Letošní cyklojízda v rámci Evropského týdne mobility se nám náramně vydařila. Ranní mrazíky vystřídal nádherný prosluněný den. Díky asistenci Městské policie jsme se bezpečné dostali z centra města a pohodovou jízdou přes Záhlinice a Tlumačov jsme dorazili do Kurovického lomu, ...

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Moje videa
Hanácké bál - Brusel

9.5.2013 | Jaký byl Hanácké bál v Bruselu? Podívejte se na naše video
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]