Evropská komise se bude zabývat českými Šmejdy

Tématu problematických předváděcích akcí v České republice se bude věnovat Evropská komise. Vybídla ji k tomu česká poslankyně Evropského parlamentu, Olga Sehnalová (ČSSD, S&D), která je stínovou zpravodajkou připravovaného hodnocení směrnice o nekalých obchodních praktikách v zemích EU. Smyslem nového dokumentu Komise je zvýšit ochranu spotřebitele a poskytnout členským státům nástroje, aby mohly své občany účinněji chránit před agresivními obchodními praktikami, nátlakem při nákupu, klamavou a matoucí reklamou.

„Všichni víme, že v České republice řádí Šmejdi – obchodníci, kteří nutí na předváděcích akcích zranitelné spotřebitele pod nátlakem kupovat výrobky, které by si jinak nekoupili. A všichni si pokládáme ty samé otázky – jak je to možné? A děje se to jenom u nás?“ vysvětluje poslankyně Sehnalová, proč se rozhodla interpelovat ve věci Evropskou komisi.

Evropské spotřebitelské centrum navíc před časem informovalo, že organizátoři předváděcích akcí začali vozit své zákazníky do zahraničí na poznávací zájezdy, spojené s prodejem zboží. „Je jasné, že pokud problematičtí obchodníci vyvezou své zákazníky do zemí, které nejsou součástí Evropské unie, a je zde nižší úroveň ochrany spotřebitele, evropské ani české zákony na tyto akce nedosáhnou. Komise by ale podle mého měla představit konkrétní kroky, aby nedocházelo k uplatňování nekalých obchodních praktik v oblasti cestovního ruchu. I do této oblasti proto směřují moje dotazy,“ dodává poslankyně.

„Předváděcí akce dostávají přeshraniční charakter. Chci vědět, jaká je situace v jiných zemích EU a tyto informace pak využít pro přípravu svých návrhů v rámci hodnocení směrnice o nekalých obchodních praktikách,“ říká poslankyně Sehnalová.

Olga Sehnalová je také toho názoru, že by se plánovaná evropská osvětová kampaň ohledně spotřebitelských práv, kterou se v rámci letošního Evropského roku občanů chystá uskutečnit Komise, měla v České republice zaměřit i na předváděcí akce. Sama europoslankyně již třetím rokem organizuje na Zlínsku a Olomoucku cyklus přednášek nejen pro seniory s cílem vysvětlit jim, jak se proti nekalým obchodním praktikám bránit.

Evropská komise by poslankyni Sehnalové měla odpovědět do tří týdnů. Výsledky interpelace zveřejní poslankyně na svých webových stránkách a na sociálních sítích.

Datum: 19.6.2013

Podobné články:

Cyklojízda do Kurovického lomu 21.9.2019

Letošní cyklojízda v rámci Evropského týdne mobility se nám náramně vydařila. Ranní mrazíky vystřídal nádherný prosluněný den. Díky asistenci Městské policie jsme se bezpečné dostali z centra města a pohodovou jízdou přes Záhlinice a Tlumačov jsme dorazili do Kurovického lomu, ...

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Moje videa
Hanácké bál - Brusel

9.5.2013 | Jaký byl Hanácké bál v Bruselu? Podívejte se na naše video
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]