Europoslanci chtějí spolehlivější doručovatelské služby v Evropě

Lidé, kteří nakupují vánoční dárky přes internet v Evropské unii, mají až šestnáctkrát větší výběr zboží, než kdyby navštěvovali běžné kamenné obchody. Plnému rozvoji evropského elektronického obchodu však brání problémy s doručováním objednaného zboží. Až 70 % nákupů na internetu se z těchto důvodů nakonec vůbec neuskuteční. Europoslanci Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele proto tento týden odhlasovali zprávu, která má pomoci napravit nejzávažnější nedostatky s doručováním v elektronickém obchodě.

„Myslím, že je symbolické, že k odhlasování návrhu došlo právě teď, před Vánoci. Téměř každý, kdo kupoval dárek přes internet, měl někdy obavy, zda zásilka dorazí včas. Zvláště, objednával-li něco v zahraničí,“ okomentovala hlasování europoslankyně a stínová zpravodajka návrhu, Olga Sehnalová (ČSSD, S&D). Elektronický obchod v Unii neustále roste, v období let 2013 až 2016 se očekává jeho meziroční nárůst o více než 10 %. Největší nápor zažívají internetové obchody právě v prosinci.

Zpráva volá zejména po zvýšení spolehlivosti a transparentnosti doručovatelských služeb v Evropě, včetně možnosti přeshraničního sledování pohybu zásilky. „Součástí standardního souboru informací o objednávce od obchodníka by mělo být sledování a dohledávání zásilek. V současné době dochází ze strany jednotlivých operátorů k jejich překódování, což zákazníkovi průběžné sledování pohybu zboží prakticky znemožňuje,“ vysvětluje europoslankyně Sehnalová.

Dokument dále navrhuje vznik evropské značky důvěry, která by byla garantem kvality doručovatelských služeb v Evropě. „Zakotvení značky, její rozsah a minimální standardy by měla na základě podrobné analýzy navrhnout Komise. Tato značka by byla nejen garantem kvality a spolehlivosti poskytovaných služeb, ale také zárukou dodržování pracovních a environmentálních standardů,“ uvedla poslankyně, která do zprávy zhodnocení užitečnosti případné značky prosadila.

„Zkvalitnit by se do budoucna mělo i doručování do vzdálenějších oblastí, například na menší vesnice a do pohraničí, odkud lidé často hlásí problémy,“ uvedla dále europoslankyně Sehnalová.

Zpráva chce rovněž řešit i srovnávací portály, které při nakupování využívá stále více spotřebitelů. Ty by měly podle europoslanců respektovat jasná pravidla transparentnosti, srozumitelnosti a nestrannosti.

Odhlasovaná zpráva navazuje na Zelenou knihu Evropské komise o integrovaném trhu doručování balíků pro růst elektronického obchodu v EU. Evropský parlament by ji měl finálně schválit na svém plenárním zasedání v únoru nadcházejícího roku. Zpráva má nezávazný charakter, nicméně napovídá mnoho o budoucím vývoji v sektoru. Komise například již nyní představila akční plán, který má do budoucna vést ke konkrétní legislativě.

Datum: 19.12.2013

Podobné články:

Olga Sehnalová: Lepší přístup k produktům a službám pro osoby s postižením 13.3.2019

...

Olga Sehnalová: Potvrzeno. Zemědělci budou lépe chráněni proti nekalým praktikám 12.3.2019

...

Europoslankyně Sehnalová: auta v EU budou bezpečnější, ale nekomplikujme řidičům zbytečně život 21.2.2019

...

Legislativní zákaz dvojí kvality - schváleno! 22.1.2019

Schváleno! Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů právě přijal kompromisní návrh Olgy Sehnalové, který zakazuje dvojí kvalitu a požaduje JASNÉ označení výrobků. ...

Avizo: Autonomní vozidla se chystají vstoupit na evropské silnice 14.1.2019

Doprava nejen v Evropě se v posledních letech výrazně mění vlivem čím dál větší digitalizace a automatizace. V silniční dopravě je v posledních letech fenoménem vývoj autonomního řízení, které vozidlo ovládá s minimálním zásahem nebo úplně bez zásahu řidiče. Evropská unie se ...

Školáci jako spotřebitelé: Co děláme a co dělat můžeme? 16.11.2018

Odpovědi bude hledat konference ke vzdělávání mladých spotřebitelů 19. 11. v Poslanecké sněmovně PČR ...

Jak to vidím já
Hlavní problém okolo supernemocnice? Kdo ji zaplatí, ...

Pod pojmem systemizace pracovních míst si většina z nás asi nepředstaví nic konkrétního. Ve zdravotnictví jsou to zjednodušeně tabulky, které říkají, kolik zdravotníků, lékařů, zdravotních sester, ošetřovatelů a ostatního personálu v nemocnicích potřebujete, abyste zajistili provoz nemocnic. To znamená, abyste bez problémů zajistili nejen běžný provoz ve dne, ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Naše videa
Promítání dokumentu Šmejdi a debata o nekalých obchodních praktikách

24.9.2013 | Záznam z promítání dokumentu Šmejdi v Evropském parlamentu
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]