Dopravní výbor hlasoval o balíčku pravidel pro technické a silniční kontroly motorových vozidel

Technické poruchy stojí za 6 % všech autonehod, při nichž každý rok umírá 2 tisíce lidí. S technickými poruchami souvisí i 8 % všech nehod motocyklů. Výbor pro dopravu ve čtvrtek 30. května hlasoval o návrhu legislativního balíčku, který obsahuje minimální pravidla pro technické kontroly motorových vozidel, nový systém silničních kontrol založený na hodnocení rizik a nová pravidla pro registraci vozidel.

Auta stará více než čtyři roky by měla procházet technickou kontrolou jednou za dva roky, uvedl Výbor, a odmítl návrh Komise, která chtěla každoročně kontrolovat auta starší šesti let.

Nová pravidla "zavádí režim pravidelných technických prohlídek vozidel na základě minimálních požadavků s cílem zajistit vysokou úroveň bezpečnosti silničního provozu a ochrany životního prostředí," řekl během hlasování německý lidovec Werner Kuhn, autor zprávy o pravidelných technických kontrolách.

Výbor také schválil systém hodnocení rizika pro provádění silničních technických kontrol užitkových vozidel. Cílem je více se při kontrolách zaměřit na vozidla provozovaná společnostmi, které mají historii špatných výsledků.

"Podle Evropské komise by se počet úmrtí způsobených technickými vadami měl snížit o aspoň 1100 úmrtí ročně," řekla o očekávaných důsledcích navrhovaného balíčku česká sociální demokratka Olga Sehnalová, která je parlamentní zpravodajkou k návrhu o silničních kontrolách.

Výbor podpořil i pravidla pro lepší koordinaci na úrovni EU v oblasti rušení nebo pozastavování registrací nebezpečných vozidel.

"Pokud to myslíme vážně s vyčištěním našich silnic od všech rizikových a ekologicky neefektivních vozidel, musíme mít jasná a konzistentní pravidla v rámci celé Evropy," zvláště při převodu vozidel na nového majitele nebo do jiného členského státu, řekla k návrhu o registračních dokladech zpravodajka, estonská liberálka Vilja Savisaar-Toomast.

O balíčku jako celku by měl Evropský parlament hlasovat na červencovém plenárním zasedání.

Zdroj: Evropský parlament

Datum: 3.6.2013

Podobné články:

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Návštěvnická skupina v Bruselu 20.3.2019

Zástupci českých odborů, živnostníci a řemeslníci z Kroměřížska, ale i další hosté mě včera navštívili v Evropském parlamentu v Bruselu, kam jsem je pozvala. Mluvili jsme spolu o tom, jak Parlament i další instituce EU fungují, ale probrali jsme i všechno ostatní, co je ohledně ...

Moje videa
Hanácké bál - Brusel

9.5.2013 | Jaký byl Hanácké bál v Bruselu? Podívejte se na naše video
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]