Jak může finanční sektor přispět spravedlivým dílem k řešení krize, na jejímž vzniku má velký podíl? Řecká socialistka Anni Podimata, členka evropské frakce Progresivní aliance socialistů a demorkatů (S&D) vysvětluje, že zavedením daně z finančních transakcí se podaří vymýtit rizikové chování bank a zároveň doplnit do státních kas tolik potřebné finanční prostředky.
Evropský parlament bude o zprávě o zavedení daně z finančních transakcí jednat i hlasovat dnes na svém plenárním hlasování. Ještě předtím Anni Podimata odpověděla na několik otázek.
Vlády se nerozpakovaly použít peněz daňových poplatníků k záchraně finančního systému, mnoho z nich ale teď váhá nad zdaněním finančního sektoru, které by část těchto peněz přineslo zpět. Jaký máte na tuto situaci názor?
Fakta jsou nesporná. Finanční sektor tuto krizi zapříčinil. Vlády vydaly na záchranu bank 4,5 bilionu eur. Finanční sektor přitom ve srovnání s reálnou ekonomiku zůstává mnohem méně zdaněn.
Evropský parlament oživil myšlenku daně z finančních transakcí ve veřejných diskusích v roce 2010 svou zprávou o inovativních způsobech financování.
Námitky finančního sektoru proti dani z finančních transakcí padly, když Evropská komise pod tlakem Evropského parlamentu provedla dopadovou studii, která ukázala, že zavedení daně na unijní úrovni nejen, že je možné, ale také přinese významné příjmy bez toho, aby poškodilo konkurenceschopnost evropské ekonomiky.
Které jsou dva nejdůležitější důvody pro zavedení daně z finančních transakcí? A jaký bude mít daň dopad na evropskou ekonomiku a vnitřní trh?
Daň z finančních transakcí pomůže zamezit spekulacím a finančnímu sektoru vrátí jeho primární úlohu - financování reálné ekonomiky. Zároveň přinese v současných dobách přísné fiskální konsolidace významné nové zdroje. Zodpovědnější finanční sektor bude lépe reagovat na dlouhodobé potřeby našeho hospodářství. Proto jsou také primární trhy z daně vyňaty. Očekávám přesun investic od spekulací a vysokofrekvenčních obchodů k produktivnějším činnostem. A výnos z daně může být použit na podporu růstu.
Odpůrci daně tvrdí, že by její zavedení mohlo vést k nedostatku likvidity a donutit finanční instituce, aby se přestěhovaly mimo EU. Co jim odpovíte?
Likvidity v nejpotřebnějších oblastech se daň nedotkne. Navrhovaná struktura daně z finančních transakcí minimalizuje nebezpečí přemístění finančních služeb jinam. Náš návrh, aby se zaplacení daně z finančních transakcí stalo potvrzením o právní vymahatelnosti transakce, bude mít velmi pozitivní vliv na prosazování daně.
Mohly by být výnosy z daně z finančních transakcí použity ke snížení příspěvků členských států do rozpočtu Evropské unie?
Potenciál daně z finančních transakcí coby vlastního zdroje EU je impozantní. Evropská komise odhaduje, že pokud by byly dvě třetiny výnosů z daně z finančních transakcí určeny pro unijní rozpočet, národní příspěvky založené na hrubém národním důchodu by mohly být sníženy až o 50 procent.
Hlavní body návrhu
Evropská komise navrhuje sazbu 0,1 % pro transakce zahrnující akcie a dluhopisy a 0,01 % pro transakce s deriváty. Podle odhadů by daň z finančních transakcí měla ročně vynést 57 miliard eur.
Cílem daně je zdanit 85 % finančních transakcí, které se uskutečňují mezi finančními institucemi. Daň by se nevztahovala na občany a podniky. Do působnosti návrhu by nebyly zahrnuty hypotéky, bankovní úvěry, pojistné smlouvy a jiné běžné finanční činnosti prováděné jednotlivci nebo malými podniky.
Cíle návrhu
Zavedení daně z finančních transakcí má podle Evropské komise dva cíle.
Má zajistit, aby finanční sektor přispěl spravedlivým dílem do veřejných rozpočtů a k cestě z krize, jejíž byl částečně příčinou. V návrhu se poznamenává, že náklady na rozsáhlá záchranná opatření na podporu finančního sektoru zaplatili daňoví poplatníci.
Na druhou stranu by podle Komise měla společná daň z finančních transakcí posílit Evropský jednotný trh, protože by "snížila narušení hospodářské soutěže, odrazovala finanční sektor od vysoce rizikových činností a doplnila regulační opatření, jejichž cílem je vyhnout se v budoucnosti krizím".
Výnosy z daně - nový vlastní zdroj EU
Evropská komise navrhuje, aby se příjmy z daně z finančních transakcí rozdělily mezi Evropskou unii a členské země. Část příjmu by se mohl použít jako vlastní zdroj EU a nahradil by nebo snížil příspěvky členských států do rozpočtu EU.
Proč danit finanční sektor?
V důsledku finanční krize vzrostl souhrnný veřejný dluh 27 členských zemí EU z necelých 60% HDP na 80%. Záchrana finančního sektoru v dobách krize přijde členské země EU na 4,6 bilionu eur. Podle Evropské komise se finanční sektor v posledních letech navíc těšil osvobození finančních služeb od DPH, čímž na daních ušetří kolem 18 miliard eur ročně.
Zdroj: Evropský parlament
Datum: 23.5.2012
Zastupitelstvo Zlínského kraje se chystá na svém květnovém zasedání opakovat hlasování o výstavbě nové krajské supernemocnice v Malenovicích. Bude to už potřetí. Poprvé zastupitelé záměr neschválili, nečekané opakované hlasování v prosinci dopadlo nejtěsnějším výsledkem opačně. ...
Evropské dny, jejichž tradici začala v Kroměříži bývalá europoslankyně Olga Sehnalová pokračují. Předsednickou zemí EU je Finsko, kterému je věnován týden akcí, které mají Zemi tisíců jezer představit kroměřížskému publiku. O organizaci se tentokrát postarali členové ...
Dnes proběhla v Brně konference s názvem Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením, kterou uspořádal Úřad veřejné ochránkyně práv. K Úmluvě OSN se připojila Česká republika i Evropská unie. Jde o důležitý právní dokument, o který se opírají práva osob ...
Anketa Zlatý oříšek, která si všímá nadaných a šikovných děti bez ohledu na oblast, ve které vynikají, existuje řadu let, ale své krajské kolo ve Zlínském kraji, měla dnes poprve. Organizace se ujalo Středisko TyMy v Holešově a přehlídka dvanácti nominovaných do užšího ...
Když něco končí, současně něco začíná. V uplynulých deseti letech jsme v trochu jiné pozici dělali nejrůznější osvětové akce pro veřejnost, které si získaly mezi lidmi své dlouholeté příznivce. Ať už to byly spotřebitelské přednášky pro seniory, testování dvojí kvality, ...