Boj proti agresivním obchodním praktikám musí pokračovat

Evropská komise chce přidat v boji proti nepoctivým obchodníkům a agresivním marketingovým akcím. V souvislosti s nedávným Evropským spotřebitelským summitem představila soubor akcí, které mají zintenzivnit vymáhání stávající směrnice o nekalých obchodních praktikách. Těm podle průzkumu evropští spotřebitelé čelí nejčastěji v oblastech cestovního ruchu, dopravy, v digitálních a finančních službách a na trzích s nemovitostmi.

„Zavedli jsme kvalitní pravidla na ochranu spotřebitelů, nyní však musíme dbát na to, aby byla lépe vymáhána, a to zejména v přeshraničních případech. Jde mi o nulovou toleranci nepoctivých obchodníků,“ okomentovala iniciativu místopředsedkyně Evropské komise a komisařka EU pro spravedlnost, Viviane Redingová.

Iniciativa reaguje na hodnocení fungování stávající směrnice, která vstoupila v platnost před pěti lety. Podle Evropské komise spotřebitelé stále při nákupech naráží na neúplné informování o cenách, klamavý či zavádějící popis výrobků nebo na agresivní marketingové kampaně zaměřené na děti či seniory. Instituce proto navrhuje například zdokonalení databáze – „černé listiny“ – nekalých obchodních praktik v EU.

„První zkušenosti ukazují, že přijatá pravidla situaci spotřebitelů skutečně zlepšila. Například obchodníkům zakazují, aby označovali výrobek jako bezplatný a přitom si účtovali další skryté poplatky. Vynalézavost nepoctivých prodejců ale bohužel nezná mezí a vymýšlejí stále nové a nové triky jak opatření obejít,“ říká poslankyně Evropského parlamentu a členka Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, Olga Sehnalová (ČSSD, S&D).

„Velice oblíbené se v poslední době stává zneužívání ekologických tvrzení na obalech výrobků, která nejsou nijak podložena. A celou řadu problémů skrývají netransparentní internetové portály, srovnávače cen, kde není uvedeno, kdo je provozuje a zda si firmy za prezentaci svých výrobků třeba nezaplatily,“ vyjmenovává poslankyně další oblasti vhodné ke zlepšení.

Evropská komise v souvislosti s právě probíhajícím Evropským rokem občanů zahájí letos osvětovou kampaň o právech spotřebitelů. Česká poslankyně Olga Sehnalová zase pořádá pravidelný cyklus přednášek nejen pro seniory s cílem nejzranitelnějším skupinám lidí vysvětlit, jak se proti nekalým obchodním praktikám nejúčinněji bránit.

„Tyto semináře jsme začali organizovat před dvěma lety. Letos na jaře jich máme v plánu dalších pět, s tím, že se více soustředíme na menší města a vesnice. I zde jsou velmi problematické například nejrůznější předváděcí akce, kdy jsou lidé pod tlakem a často velmi vynalézavým způsobem přinuceni podepsat kupní smlouvy na drahé výrobky, které ani nepotřebují,“ vysvětluje poslankyně Sehnalová, která svými semináři v regionu započala zajímavý osvětový trend.

Letos semináře probíhají například v Kojetíně (22.3), Zdounkách (5.4.), Morkovicích (12.4.), Koryčnech (26.4.) nebo v Brumově-Bylnici (3.5.).

Datum: 26.3.2013

Podobné články:

Olga Sehnalová: Lepší přístup k produktům a službám pro osoby s postižením 13.3.2019

...

Olga Sehnalová: Potvrzeno. Zemědělci budou lépe chráněni proti nekalým praktikám 12.3.2019

...

Europoslankyně Sehnalová: auta v EU budou bezpečnější, ale nekomplikujme řidičům zbytečně život 21.2.2019

...

Legislativní zákaz dvojí kvality - schváleno! 22.1.2019

Schváleno! Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů právě přijal kompromisní návrh Olgy Sehnalové, který zakazuje dvojí kvalitu a požaduje JASNÉ označení výrobků. ...

Avizo: Autonomní vozidla se chystají vstoupit na evropské silnice 14.1.2019

Doprava nejen v Evropě se v posledních letech výrazně mění vlivem čím dál větší digitalizace a automatizace. V silniční dopravě je v posledních letech fenoménem vývoj autonomního řízení, které vozidlo ovládá s minimálním zásahem nebo úplně bez zásahu řidiče. Evropská unie se ...

Školáci jako spotřebitelé: Co děláme a co dělat můžeme? 16.11.2018

Odpovědi bude hledat konference ke vzdělávání mladých spotřebitelů 19. 11. v Poslanecké sněmovně PČR ...

Jak to vidím já
Hlavní problém okolo supernemocnice? Kdo ji zaplatí, ...

Pod pojmem systemizace pracovních míst si většina z nás asi nepředstaví nic konkrétního. Ve zdravotnictví jsou to zjednodušeně tabulky, které říkají, kolik zdravotníků, lékařů, zdravotních sester, ošetřovatelů a ostatního personálu v nemocnicích potřebujete, abyste zajistili provoz nemocnic. To znamená, abyste bez problémů zajistili nejen běžný provoz ve dne, ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Naše videa
Lucemburské dny

19.11.2015 | Krátké ohlédnutí za Lucemburskými dny v Kroměříži
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]