Evropská komise chce přidat v boji proti nepoctivým obchodníkům a agresivním marketingovým akcím. V souvislosti s nedávným Evropským spotřebitelským summitem představila soubor akcí, které mají zintenzivnit vymáhání stávající směrnice o nekalých obchodních praktikách. Těm podle průzkumu evropští spotřebitelé čelí nejčastěji v oblastech cestovního ruchu, dopravy, v digitálních a finančních službách a na trzích s nemovitostmi.
„Zavedli jsme kvalitní pravidla na ochranu spotřebitelů, nyní však musíme dbát na to, aby byla lépe vymáhána, a to zejména v přeshraničních případech. Jde mi o nulovou toleranci nepoctivých obchodníků,“ okomentovala iniciativu místopředsedkyně Evropské komise a komisařka EU pro spravedlnost, Viviane Redingová.
Iniciativa reaguje na hodnocení fungování stávající směrnice, která vstoupila v platnost před pěti lety. Podle Evropské komise spotřebitelé stále při nákupech naráží na neúplné informování o cenách, klamavý či zavádějící popis výrobků nebo na agresivní marketingové kampaně zaměřené na děti či seniory. Instituce proto navrhuje například zdokonalení databáze – „černé listiny“ – nekalých obchodních praktik v EU.
„První zkušenosti ukazují, že přijatá pravidla situaci spotřebitelů skutečně zlepšila. Například obchodníkům zakazují, aby označovali výrobek jako bezplatný a přitom si účtovali další skryté poplatky. Vynalézavost nepoctivých prodejců ale bohužel nezná mezí a vymýšlejí stále nové a nové triky jak opatření obejít,“ říká poslankyně Evropského parlamentu a členka Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, Olga Sehnalová (ČSSD, S&D).
„Velice oblíbené se v poslední době stává zneužívání ekologických tvrzení na obalech výrobků, která nejsou nijak podložena. A celou řadu problémů skrývají netransparentní internetové portály, srovnávače cen, kde není uvedeno, kdo je provozuje a zda si firmy za prezentaci svých výrobků třeba nezaplatily,“ vyjmenovává poslankyně další oblasti vhodné ke zlepšení.
Evropská komise v souvislosti s právě probíhajícím Evropským rokem občanů zahájí letos osvětovou kampaň o právech spotřebitelů. Česká poslankyně Olga Sehnalová zase pořádá pravidelný cyklus přednášek nejen pro seniory s cílem nejzranitelnějším skupinám lidí vysvětlit, jak se proti nekalým obchodním praktikám nejúčinněji bránit.
„Tyto semináře jsme začali organizovat před dvěma lety. Letos na jaře jich máme v plánu dalších pět, s tím, že se více soustředíme na menší města a vesnice. I zde jsou velmi problematické například nejrůznější předváděcí akce, kdy jsou lidé pod tlakem a často velmi vynalézavým způsobem přinuceni podepsat kupní smlouvy na drahé výrobky, které ani nepotřebují,“ vysvětluje poslankyně Sehnalová, která svými semináři v regionu započala zajímavý osvětový trend.
Letos semináře probíhají například v Kojetíně (22.3), Zdounkách (5.4.), Morkovicích (12.4.), Koryčnech (26.4.) nebo v Brumově-Bylnici (3.5.).
Datum: 26.3.2013
(Štrasburk, 17. dubna 2019) Evropský parlament dnes většinou schválil nová pravidla, která se týkají také otázky dvojí kvality výrobků. Za nedostatečné je považuje česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). ...
Europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD) dostála svému slibu a snaží se o přepracování textu směrnice o nekalých obchodních praktikách. Dnes předala dostatečné množství podpisů pod pozměňovací návrh, který má vrátit do textu směrnice explicitní zákaz dvojí kvality výrobků. O ...
V noci na dnešek bylo dosaženo dohody mezi vyjednavači Evropského parlamentu a Rady ministrů o textu nařízení, které se týká instalace nových bezpečnostních prvků ve vozidlech. ...
Občané s postižením budou nově moci plně využívat některé zboží a služby, jako jsou počítače, mobilní telefony nebo bankomaty. Evropský parlament dnes schválil zákon, který ukládá vybraným výrobcům a prodejcům povinnosti nabízet je v takové podobě, aby je mohl ...