10 x z říjnových plenárních zasedání

Rychlejší pokrok na všech frontách a více rozpočtové upřímnosti ze strany členských zemí: tak zněl hlavní požadavek poslanců během uplynulých dvou plenárních zasedání. Poslanci kritizovali pomalé tempo realizace bankovní unie a jednotného evropského nebe a varovali členské země před rozpočtovými škrty. Ve čtvrtek přebrali velení nad naší facebookovou stránkou tři naši mladí fanoušci. A to není všechno ...

V pátek předseda Evropského parlamentu Martin Schulz oznámil, že letošní Sacharovovu cenu za svobodu myšlení získávají dva íránští občané - vězněná právnička Nasrín Sotúde a filmový režisér Džafar Panahí. Cena jim bude slavnostně předána během prosincového plenárního zasedání ve Štrasburku.

Poslanci vyzvali členské státy, aby v rámci příštího dlouhodobého rozpočtu na léta 2014-2020 zachovaly finanční prostředky na prorůstové politiky. Také požadovali lepší systém financování Unie a vyzvali členské státy, aby zhodnotily své vlastní požadavky na prostředky z unijních fondů, než se pokusí snížit rozpočet, z něhož se požadované prostředky vyplácí. Odkázali přitom na současné problémy s nedostatečnými prostředky v letošním rozpočtu.

Během úterní debaty o výsledcích Evropské rady z 18.-19. října poslanci uvítali dohodu evropských lídrů o budování bankovní unie, mnozí však kritizovali pomalé tempo její realizace a požadovali více konkrétních opatření pro nastartování růstu.

Ve čtvrtek poslanci odmítli nominaci Yvese Mersche na post člena Výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) a vyzvali k zajištění genderové rovnováhy při obsazování pozic v ECB a ve správních radách firem. Hlasování EP ale není právně závazné.

V pátek poslanci podpořili aktualizaci pravidel EU pro trhy s finančními nástroji. Cílem nových pravidel je omezit spekulace s cenami potravin a energií. EU také zpřísní pravidla pro vysokofrekvenční obchodování.

Ve svém čtvrtečním usnesení vyzval Evropský parlament členské státy, aby odstranily všechny překážky na jednotném trhu. Upozornili například na přetrvávající problémy při registraci auta v zahraničí, otevření bankovního účtu nebo uznávání odborných kvalifikací mezi jednotlivými členskými zeměmi.

Jednání o obchodní dohodě s USA by měla odstartovat počátkem roku 2013, uvádí se v nezávazném usnesení přijatém Parlamentem v úterý. Poslanci poukazují na obrovský potenciál této dohody, nesmí se ale zapomínat na ochranu zemědělských zájmů EU. Poslanci také podpořili jednání o volném obchodu s Japonskem. Požadují ale, aby z této dohody profitovali výrobci automobilů v EU.

Národní systémy kontroly letového provozu v Evropě by se do konce letošního roku měly sloučit do regionálních funkčních bloků vzdušného prostoru. Cílem tohoto požadavku, který přijal Parlament ve svém úterním usnesení o jednotném evropském nebi, je omezení přetíženosti některých leteckých tras a letišť a zpoždění letů, zkrácení letové doby a snížení emisí CO2.

Ve svém úterním usnesení Parlament požaduje, aby se cestujícím ve všech druzích dopravy dostalo včasných informací a pomoci v případě problémů způsobených provozovatelem. Poslanci také chtějí zjednodušení systému uplatňování reklamací a zavedení opatření proti nekalým cenovým praktikám.

Evropský parlament ve Štrasburku ve čtvrtek navštívili tři fanouškové naší stránky na Facebooku, kteří zvítězili v soutěži o hostující editory. Vítězové z Chorvatska, Bulharska a Rumunska měli po celý den na starosti facebookovou stránku Evropského parlamentu, setkali se s předsedou Parlamentu Martinem Schulzem a zúčastnili se chatu s předsedou sociálních demokratů Hannesem Swobodou.

Zdroj: Evropský parlament

Datum: 28.10.2012

Podobné články:

Newsletter: Plenární zasedání EP 15.- 18. dubna 2019 ve Štrasburku 15.4.2019

Ve Štrasburku dnes začíná poslední plenární zasedání poslanců a poslankyň Evropského parlamentu před květnovými eurovolbami. Na programu bude mít hlasování o dvojí kvalitě výrobků i další témata, například: ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 3. - 4. dubna 3.4.2019

Brexit: Parlament diskutuje o nejnovějším vývoji ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 25. - 28. 3. 2019 25.3.2019

Hlasování o dohodě na reformě autorského práva pro internet  ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 11.- 14. března 2019 ve Štrasburku 11.3.2019

Budoucnost Evropy: Rozprava se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 14.- 17. ledna 2019 ve Štrasburku  14.1.2019

Ve Štrasburku dnes začíná první plenární zasedání roku 2019. Poslanci a poslankyně Evropského parlamentu se budou v tomto týdnu věnovat mimo jiné těmto tématům: ...

Newsletter: Plenární zasedání EP, 28. - 29. listopadu 2018, Brusel 28.11.2018

 V Evropském parlamentu v Bruselu dnes začíná dvoudenní plenární zasedání poslanců a poslankyň. Diskutovat budou mimo jiné o těchto tématech: ...

Moje videa
Vystoupení v OSN

12.4.2018 | Pane prezidente, Vážení delegáti, svým projevem bych chtěla navázat jménem České republiky na prohlášení, které vydala Evropská unie dnes ráno. Bezpečnost silničního provozu je celosvětově významné společenské téma, které ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]