10 x z květnového Štrasburku: konfliktní minerály, migrace, mateřská dovolená, jednotný digitální trh

Poslanci tento týden na plenárním zasedání schválili opatření zabraňující tomu, aby se výnosy z konfliktních minerálů používaly k financování ozbrojených konfliktů, a vyzvali vlády členských zemí, aby prolomily patovou situaci ohledně plánů na harmonizaci mateřské dovolené v celé EU. Diskutovali také o opatřeních k řešení přílivu nelegálních migrantů do EU. Parlament dal zelenou přísnějším pravidlům pro boj proti praní špinavých peněz.

Evropské společnosti v EU dovážející cín, tantal, wolfram a zlato pro výrobu spotřebních výrobků budou muset podléhat certifikaci, která zajistí, že jejich aktivity nebudou podporovat konflikty a porušování lidských práv v oblastech postižených konflikty. Tento požadavek je součástí ve středu schváleného mandátu pro jednání s členskými zeměmi.

Poslanci ve středu schválili usnesení, ve kterém žádají vlády členských zemí k ukončení čtyřleté patové situace týkající se návrhu unijních pravidel pro mateřskou dovolenou. Návrh v současné podobě žádá minimálně 20 týdnů mateřské dovolené, podle současných pravidel je minimální délka mateřské dovolené 14 týdnů. Evropská komise pohrozila, že pokud brzy nedojde k dohodě, svůj návrh stáhne.

Ve středu poslanci diskutovali o plánech Evropské komise na zvládnutí přistěhovalecké krize ve Středomoří. Komise ohlásila řadu opatření, mezi něž patří i nouzový mechanismus pro přemísťování migrantů z hraničních zemí, schéma přesídlování pro přijímání migrantů ze zemí mimo EU a více prostředků na zajištění hranic.

Jména skutečných vlastníků podniků a jiných právnických osob, stejně jako trustů, budou muset být uváděna v centrálních registrech členských států EU. Ve středu schválené opatření má napomoci v boji proti praní špinavých peněz.

V úterý vystoupil na plenárním zasedání maďarský premiér Viktor Orbán, který diskutoval s poslanci Evropského parlamentu a zástupci Evropské komise a Rady o svých nedávných prohlášeních, včetně úvah o znovuzavedení trestu smrti a o kontroverzní národní konzultaci ohledně migrace.

Ve středu poslanci projednali politickou a bezpečnostní krizi v Bývalé jugoslávské republice Makedonii.

V úterní debatě poslanci v zásadě přivítali plány Evropské komise na vypracování strategie jednotného digitálního trhu, která by měla vytvořit příležitosti pro podniky v EU.

Ve středu přijal Evropský parlament usnesení, ve kterém vyzývá EU, aby přijala opatření proti rozšíření bakterie Xylella fastidiosa mimo území Itálie, kde způsobuje vážné poškození olivovníků.

Finská poslankyně ze skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu Anneli Jäätteenmäki byla ve středu zvolena novou místopředsedkyní Evropského parlamentu. Nahradí tak Olliho Rehna, který se stal poslancem finského parlamentu.

Vítězové parlamentní facebookové videosoutěže "Jeden den zpravodajem" navštívili v úterý Evropský parlament ve Štrasburku. Natočili tu materiál pro své vlastní video.

Zdrojem:Tiskové oddělení Evropského parlamentu

Datum: 23.5.2015

Podobné články:

Newsletter: Plenární zasedání EP 15.- 18. dubna 2019 ve Štrasburku 15.4.2019

Ve Štrasburku dnes začíná poslední plenární zasedání poslanců a poslankyň Evropského parlamentu před květnovými eurovolbami. Na programu bude mít hlasování o dvojí kvalitě výrobků i další témata, například: ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 3. - 4. dubna 3.4.2019

Brexit: Parlament diskutuje o nejnovějším vývoji ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 25. - 28. 3. 2019 25.3.2019

Hlasování o dohodě na reformě autorského práva pro internet  ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 11.- 14. března 2019 ve Štrasburku 11.3.2019

Budoucnost Evropy: Rozprava se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 14.- 17. ledna 2019 ve Štrasburku  14.1.2019

Ve Štrasburku dnes začíná první plenární zasedání roku 2019. Poslanci a poslankyně Evropského parlamentu se budou v tomto týdnu věnovat mimo jiné těmto tématům: ...

Newsletter: Plenární zasedání EP, 28. - 29. listopadu 2018, Brusel 28.11.2018

 V Evropském parlamentu v Bruselu dnes začíná dvoudenní plenární zasedání poslanců a poslankyň. Diskutovat budou mimo jiné o těchto tématech: ...

Moje videa
Vystoupení v OSN

12.4.2018 | Pane prezidente, Vážení delegáti, svým projevem bych chtěla navázat jménem České republiky na prohlášení, které vydala Evropská unie dnes ráno. Bezpečnost silničního provozu je celosvětově významné společenské téma, které ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]